×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Studenci w Polsce są zadłużeni wobec uczelni na ponad 11 mln złotych

  • Autor: PAP/MIW
  • 23 wrz 2017 10:54

Prawie 11,6 milionów zł są dłużni polscy studenci uczelniom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny zadłużony żak musi oddać 2 054 złote.

Studenci w Polsce są zadłużeni wobec uczelni na ponad 11 mln złotych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jak obliczył KRD, przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego polskie uczelnie czekają na spłatę 11 mln 578 tys. 875 złotych.

• Na tę kwotę uzbierało się 11 tys. 445 nieuregulowanych rachunków za czesne, których nie zapłaciło 5 tys. 636 studentów.

• Problem ten dotyczy głównie studiujących w placówkach prywatnych, choć wśród wierzycieli są też i uczelnie publiczne. W tym przypadku dłużnikami są przede wszystkim słuchacze studiów zaocznych.

 

- Zjawisko zadłużania się ludzi w tak młodym wieku nie jest dobrym symptomem. Tak, jak szybko w naszym życiu nabieramy pozytywnych nawyków, tak samo szybko zadłużonym studentom może wejść w krew chęć do zaciągania zobowiązań, a następnie do ich niespłacania. Po zakończonych studiach wchodzą w dorosłość z bagażem, ale nie doświadczeń, a niespłaconych rat za naukę - wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki.

Jak wynika z danych KRD, jednym z powodów, dla których studenci popadają w spiralę długów, są "za małe środki na utrzymanie". Wielu żaków przeprowadza się do akademickiego miasta, gdzie musi poradzić sobie z pierwszymi, poważnymi opłatami w ich życiu. Wynajem mieszkania czy pokoju w akademiku, żywności oraz zakup potrzebnych pomocy naukowych sprawia, że na koncie może zabraknąć pieniędzy na czesne.

- Z naszego badania "Finansowy portret młodych" wynika, że 48 proc. osób pomiędzy 18. a 25. rokiem życia otrzymuje pieniądze od rodziców lub rodziny. W przypadku 37 proc. to właśnie rodzice pomagają opłacić czynsz lub część rachunków. Jednak, mimo pomocy najbliższych, zakasaniu rękawów i podjęciu pracy oraz wsparciu z uczelni, czasami w studenckim budżecie brakuje środków na uregulowanie czesnego - wyjaśnił prezes Łącki.

Jak podkreślają eksperci KRD problem z opłaceniem szkoły nie wynika wyłącznie z trudnej sytuacji materialnej studenta. Niektórzy żacy zapisują się na studia zaoczne, płacą tzw. wpisowe, ale wybrany kierunek nie przypada im do gustu i z dnia na dzień rezygnują z pobieranej nauki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Studenci w Polsce są zadłużeni wobec uczelni na ponad 11 mln złotych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ewa 2017-09-30 20:30:33

    Niestety ale teraz długi ma każdy- młodszy, starszy, student, pracujący. Należę do osób, które unikają długów jak mogą, na studiach było to samo ;) A teraz mamy nawet więcej możliwości, by im zapobiegać, choćby sprawdzanie się w KRD. Dzięki temu mam kontrolę nad swoimi finansami, i wiem że z niczym nigdzie nie zalegam.

  • jota 2017-09-29 22:13:48

    mega długi, w ogóle jak można zalegać z czesnym

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA