PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Studenci świadomi wyzwań rynku pracy. Chętnie łączą pracę z nauką

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 paź 2019 10:54

Zmienia się podejście młodych ludzi do rynku pracy. Już 83 proc. studentów deklaruje podjęcie pracy dorywczej w czasie studiów. Wiedzą, że bez doświadczenia zawodowego trudniej będzie im wystartować w zawodową samodzielność.

Studenci świadomi wyzwań rynku pracy. Chętnie łączą pracę z nauką
Adobe Stock
REKLAMA
  • Łączenie pracy i studiów staje się coraz powszechniejsze wśród młodych ludzi.
  • Z jednej strony pozwala na pewną niezależność finansową, z drugiej strony to okazja, aby zdobyć doświadczenie zawodowe.
  • Nawet 83 proc. pytanych studentów deklaruje podjęcie pracy dorywczej w czasie studiów. Dla pracodawców oznacza to duże korzyści.

Obecna sytuacja na rynku pracy jest bardzo sprzyjająca młodym ludziom. Brakuje osób do pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o proste czynności, niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Ogłoszenia typu „przyjmę do pracy bez doświadczenia” są dość powszechne. Najwięcej, według badań około 25 proc. ankietowanych, podejmuję pracę sprzedawcy, nadal popularne jest dorabianie w restauracjach czy biurach.

Dodatkowo pracodawcy stali się bardziej elastyczni w kwestii godzin pracy. Sztywne zasady dotyczące wymiaru godzin to przeszłość. Kelnerki czy osoby pracujące w centrach handlowych bez problemu mogą dopasować godziny pracy do planu zajęć. Wielu studentów, zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się na bardziej wymagające kierunki studiów decyduje się dorabiać wyłącznie w weekendy. Te zmiany spowodowały, że 83 proc. studiujących rozważa podjęcie pracy w czasie nauki.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy Polski HR. Fot. materiały prasowe
Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy Polski HR. Fot. materiały prasowe

- Młodzi ludzie są bardzo świadomi tego, że dyplom najlepszej nawet uczelni nie jest gwarantem znalezienia wymarzonej pracy. Równie ważną, a może nawet istotniejszą kwestią jest doświadczenie zawodowe. Stąd już na pierwszych latach studiów co ambitniejsi starają się o staże, przydatne kursy czy dorywcze zlecenia. Pracodawcy zawsze zwracają uwagę na to, czy potencjalny młody pracownik ma za sobą jakiekolwiek doświadczenia zawodowe - mówi Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy Polski HR.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenci świadomi wyzwań rynku pracy. Chętnie łączą pracę z nauką

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA