PARTNERZY PORTALU

Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali elektryczny bolid

  • KDS
  • 1 gru 2022 10:33

Studenci Politechniki Śląskiej zaprezentowali pierwszy elektryczny bolid klasy Formuła Student. SW-03e ma nowe, elektryczne źródło mocy, a same zmiany konstruktorskie w stosunku do poprzednich projektów o napędzie spalinowym obejmują konstrukcję ramy, zawieszenia oraz pakietu aerodynamicznego.

Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali elektryczny bolid
Tak prezentuje się samochód z elektrycznym silnikiem, który skonstruowali studenci Politechniki Śląskiej (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
  • Studenci Politechniki Śląskiej pokazali elektryczny bolid, który skonstruowali.
  • W tym roku zespół zaprezentował się na zawodach Formuły Student w Chorwacji. Została tam doceniona za innowacyjność i poziom skomplikowania projektu.
  • Studenci nie ukrywają, że mają dużo szczęścia do sponsorów, dzięki czemu mogą skupić na rozwijaniu bolidu. - Jesteśmy sponsorowani przez duże firmy, poczynając od Tesli i na wielu innych kończąc - Aleksander Głowacki z PolslRacing.

– Ten pojazd jest wyjątkowy ze względu na to, że dotyczy bardzo nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Studenci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład dyspersyjne materiały kompozytowe, ultralekkie poszycie z włókna, aerodynamika pojazdu została zasymulowana w profesjonalnych oprogramowaniach. Dodatkowo stosowane są systemy kontroli trakcji, systemy sterowania, systemy bezpieczeństwa, nowy system magazynowania energii. Można powiedzieć, że pojazd jest wręcz naszpikowany wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami – powiedział opiekun naukowy dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. Politechniki Śląskiej.

Największe wyzwanie przy budowie elektrycznego bolidu

W ocenie liderki zespołu Ewy Kocyan największym wyzwaniem było sama transplantacja silnika elektrycznego w miejsce silnika spalinowego.

– To nie jest tak, że jeden silnik się wyciągnie i włoży w to miejsce ten drugi – powiedziała studentka 5. roku kierunku mechanika i budowa maszyn.

Na zdjęciu od lewej: Mirosław Szczepanik, Ewa Kocjan oraz Aleksander Głowacki fot. Politechnika Śląska
Na zdjęciu od lewej: Mirosław Szczepanik, Ewa Kocjan oraz Aleksander Głowacki fot. Politechnika Śląska

Większość elementów pojazdu to autorskie projekty i rozwiązania studentów z Politechniki Śląskiej. – Korzystamy z zakupionych silników komercyjnych, ale bateria jest naszego projektu, jak również całe poszycie i cały pakiet aerodynamiczny, który prezentuje się bardzo ładnie – dodała liderka.

Studenci idą za trendami

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenci Politechniki Śląskiej zbudowali elektryczny bolid

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA