PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci medycyny zostaną przebadani na koronawirusa

  • Autor: PAP/AT
  • 18 wrz 2020 12:29

150 tys. studentów medycyny ma zostać objętych testem na koronawirusa - poinformował w Warszawie szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Testy będą wykonane z pomocą nowatorskiej, polskiej metody - podkreślił.

Studenci medycyny zostaną przebadani na koronawirusa
Studenci zostaną objęci testem na koronawirusa (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Chcemy żeby testem było objętych 150 tys. studentów, czyli duża bardzo grupa. Będą wykonane z pomocą nowatorskiej, polskiej metody - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.
  • Zaczynamy od testowania studentów medycyny, ponieważ to jest ta grupa osób, która ma najbliższy kontakt z potencjalnymi osobami, które mają choroby współtowarzyszące - podkreśliła prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Nenckiego PAN.
  • W październiku chcielibyśmy przetestować wszystkich studentów medycyny we wszystkich uczelniach medycznych w Polsce - dodała.

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów genetycznych. Dzięki temu jeden test na koronawirusa ma pozwolić sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze. W projekt zaangażowani są też naukowcy z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

W piątek w resorcie nauki ogłoszono, że w ramach tego programu przeprowadzone zostaną masowe testy na koronawirusa wśród polskich studentów medycyny. "Chcemy żeby tym testem było objętych 150 tys. studentów, czyli duża bardzo grupa" - powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Dodał, że będą wykonane z pomocą "nowatorskiej, polskiej metody".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z kolei wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz podkreślił na piątkowej konferencji, że metoda jest bardzo efektywna i oszczędna.

"Zaczynamy decyzją pana ministra (nauki) od testowania studentów medycyny, ponieważ to jest ta grupa osób, która ma najbliższy kontakt z potencjalnymi osobami, które mają choroby współtowarzyszące" - podkreśliła prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Nenckiego PAN. Dodała, że testom poddane będą osoby, które nie mają objawów choroby.

"Już w październiku chcielibyśmy przetestować wszystkich studentów medycyny we wszystkich uczelniach medycznych w Polsce" - dodała.

Początkowo testami mają być objęci studenci, którzy w związku z zajęciami na uczelniach pracują w klinikach i ci mieszkający w akademikach. Prof. Dobrzyń zaznaczyła, że realizowany przez nią projekt jest tak naprawdę przedsięwzięciem naukowym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Studenci medycyny zostaną przebadani na koronawirusa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA