PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Studenci i początkujący naukowcy z Ukrainy mogą dostać stypendium

  • Autor: PAP/AT
  • 26 lip 2022 22:33

Do studentów i naukowców przed doktoratem, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy, skierowany jest program stypendialny, który ogłosiło Narodowe Centrum Nauki. Finansowany jest z funduszy norweskich i EOG. Przeznaczono na ten cel 1,2 mln zł.

Studenci i początkujący naukowcy z Ukrainy mogą dostać stypendium
NCN ogłosiło program stypendialny dla studentów i początkujących naukowców z Ukrainy (fot. ncn.gov.pl/Jan Bielecki)
REKLAMA
  • Celem programu jest stworzenie studentom i początkującym naukowcom możliwości kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską albo realizacji innych form kształcenia w polskich ośrodkach.
  • Stypendia będą przyznawane na 6 do 12 miesięcy i będzie można je realizować częściowo zdalnie - stypendyści mogą do połowy czasu, na który jest przyznawane stypendium, przebywać w Ukrainie.
  • Do składania wniosków uprawnione są uczelnie i inne instytucje naukowe. Wysokość finansowania z NCN przeznaczonego dla jednego stypendysty może wynosić maksymalnie 5 tys. zł. miesięcznie.

Celem programu jest stworzenie studentom i początkującym naukowcom możliwości kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską albo realizacji innych form kształcenia w polskich ośrodkach.

Jak podało NCN, stypendia będą przyznawane na 6 do 12 miesięcy i będzie można je realizować częściowo zdalnie - stypendyści mogą do połowy czasu, na który jest przyznawane stypendium, przebywać w Ukrainie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do składania wniosków uprawnione są uczelnie i inne instytucje naukowe. Jednostka składająca wniosek o grant musi wskazać opiekunkę lub opiekuna naukowego, wspierającego stypendystę. Jak podano, do wniosku należy także dołączyć plan integracji studenta lub młodego naukowca z polskim środowiskiem badawczym oraz informacje o korzyściach, jakie może odnieść ukraińskie środowisko akademickie z wiedzy i doświadczeń, które laureat tego programu zdobędzie w Polsce.

Wysokość finansowania z NCN przeznaczonego dla jednego stypendysty może wynosić maksymalnie 5 tys. zł. miesięcznie.

Jak przekazała Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN, budżet programu wynosi 1,2 mln zł. Stypendia otrzyma 20 osób na rok (wypłacane co miesiąc) przy założeniu, że dostaną maksymalna kwotę - mogą ubiegać się o niższą.

Program stypendialny finansowany jest z funduszy norweskich i EOG w ramach Programu badania podstawowe, którego operatorem jest NCN. Warunki przeprowadzenia konkursu zostały zatwierdzone przez partnera programu - Norweską Radę Badań (Research Council of Norway).

Szczegółowe informacje i warunki konkursu znajdują się na stronie www.ncn.gov.pl.

To kolejny program NCN skierowany do naukowców uciekających przed wojną z Ukrainy. Do tej pory, dzięki tej agencji, 111 uczonych z Ukrainy znalazło zatrudnienie na uczelniach i w instytutach badawczych w całej Polsce.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Studenci i początkujący naukowcy z Ukrainy mogą dostać stypendium

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Okradziony w OFE 2022-07-27 10:27:27

    W Polsce cukier po 10 zeta, ale na ukrów z ONR-UPA płacimy każde pieniądze!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA