PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Strajk włoski: Nauczyciele rozpoczynają protest

  • Autor: PAP/AT
  • 22 paź 2019 15:22

Rozpoczynamy akcję protestacyjną, podczas której nauczyciele będą wykonywać tylko czynności opisane w przepisach prawa oświatowego - poinformował prezes ZNP Sławomir Broniarz. Dodał, że tzw. włoski protest jest bezterminowy.

Strajk włoski: Nauczyciele rozpoczynają protest
Strajk nauczycieli to protest w obronie podstawowych praw pracowniczych (fot. shutterstock)
REKLAMA

 

  • Zarząd ZNP przyjął we wtorek (22 października) uchwałę, która "de facto rozpoczyna akcję protestacyjną" - zaznaczył Sławomir Broniarz.
  • Prezes ZNP podkreślił, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek. - Nie jest to na pewno protest wymierzony przeciwko dziecku, nie walczymy też z ministrem edukacji narodowej - powiedział Broniarz.
  • ZNP oczekuje od ministra edukacji niezwłocznie podjęcia prac nad odbiurokratyzowaniem pracy nauczycieli, uporządkowaniem przepisów prawa, tak by nauczyciele wiedzieli w ramach jakich ram prawnych funkcjonują oraz podjęcia rozmów na temat wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2020 r.

Broniarz na konferencji prasowej poinformował, że zarząd ZNP przyjął we wtorek (22 października) uchwałę, która "de facto rozpoczyna akcję protestacyjną".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyjaśnił, że tzw. włoski protest będzie polegał na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Zapowiedział, że protest rozpocznie się w środę, ale - jak zaznaczył - każda szkoła i każdy nauczyciel podejmuje indywidualną decyzję o udziale w proteście i mogą się do niego przyłączyć np. za miesiąc. Dodał, że akcja ma charakter bezterminowy.

"Chcemy prosić nauczycieli o to, żeby nie podejmowali się wykonywania tych czynności, które nie leżą w zakresie ich zadań i które wprost nie wynikają z umowy podpisanej z kierownikiem zakładu pracy" - powiedział Broniarz.

Powiedział, że jest to protest w obronie podstawowych praw pracowniczych nauczycieli.

"Jest to protest w obronie godności naszego zawodu, a jednocześnie walka o to, żeby praca nauczyciela była nie tylko regulowana przepisami prawa, ale także, aby wynagrodzenia z tego tytułu otrzymywane, było wprost efektem tego, co nauczyciele robią" - powiedział prezes ZNP.

Czytaj też: ZNP przygotuje projekt dotyczący podwyżki wynagrodzenia nauczycieli

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk włoski: Nauczyciele rozpoczynają protest

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA