PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Strajk w oświacie. MEN przypomina o obowiązkach dyrektorów

Dyrektorzy przedszkoli, szkół i innych placówek mają prawny obowiązek zapewnić uczniom opiekę - przypomina MEN w związku z zaplanowanym na piątek (31 marca) ogólnopolskim strajkiem w oświacie.

  • Autor: PAP/JS
  • 29 mar 2017 14:41
Strajk w oświacie. MEN przypomina o obowiązkach dyrektorów
Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. (fot.men.gov.pl)
REKLAMA

• MEN wystosowało specjalny komunikat, odnosząc się do planowanego na piątek (31 marca) strajku w oświacie.

• Przypomina w nim, że reforma już staje się faktem i zaznacza, że w związku z wprowadzanymi zmianami nie będzie zwolnień nauczycieli. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• MEN tłumaczy, że wprowadzane obecnie zmiany mają m.in. przeciwdziałać zjawiskom wynikającym z niżu demograficznego, wskutek którego w ostatnich latach pracę straciło ponad 45 tys. nauczycieli.

Decyzję o przeprowadzeniu w piątek ogólnopolskiego strajku nauczycieli i innych pracowników oświaty Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na początku marca. ZNP domaga się deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pozostałych pracowników, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy - także finansowe - nie zmienią się na niekorzyść. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

W opublikowanym w środę komunikacie w związku z zapowiedzianym strajkiem Ministerstwo Edukacji Narodowej zaznacza, że zmiany w polskich szkołach stały się faktem. "Przygotowana reforma oświaty jest obecnie wdrażana. Istotne zatem jest skupienie się na podejmowanych w związku z reformą działaniach, aby służyły one przede wszystkim dobru dzieci. Minister Edukacji Narodowej nie jest stroną sporu wszczętego przez Związek Nauczycielstwa Polskiego z dyrektorami szkół, przedszkoli, placówek oświatowych i dlatego nie komentuje akcji protestacyjnej podejmowanej przez Związek" - czytamy w komunikacie.

MEN zaznacza w nim, że Trybunał Konstytucyjny w orzeczeniu z 1997 roku uznał, że organy administracji publicznej nie mogą być stroną sporów zbiorowych dotyczących pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Strajk w oświacie. MEN przypomina o obowiązkach dyrektorów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA