PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Strajk nauczycieli oznacza kłopoty uczelni. Co z rekrutacją, jeśli matur nie będzie?

Nieco ponad dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia egzaminu maturalnego. Jeśli nie uda się załagodzić trwającego w oświacie kryzysu, istnieje ryzyko, że egzamin dojrzałości nie pójdzie jak po maśle we wszystkich szkołach. Co wtedy z rekrutacją na studia?

Strajk nauczycieli oznacza kłopoty uczelni. Co z rekrutacją, jeśli matur nie będzie?
Adobe Stock
REKLAMA
  • Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego przyznał, że w związku ze strajkiem nauczycieli przeprowadzenie matur jest zagrożone.
  • Nastroje uspokaja Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Zapewnia, że podobnie jak uczniowie klas ósmych i gimnazjaliści, również maturzyści przystąpią do swojego egzaminu.
  • Uważnie przyglądamy się sytuacji. Będziemy starali się być elastyczni i reagować na bieżąco, ale liczymy, że w końcu uda się dojść do porozumienia - mówi Dorota Sawicka z Politechniki Białostockiej.

Sporowi w oświacie z uwagą przyglądają się nie tylko nauczyciele, urzędnicy czy rodzice uczniów, ale również rektorzy uczelni wyższych. Jeśli nauczyciele nie zakończą sporu, groźba wystąpienia problemów na maturze jest bardzo realna. Bo choć udało się przeprowadzić bez problemu egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny, to matura jest przedsięwzięciem na o wiele większą skalę. Zamiast trzech dni trwa trzy tygodnie.

Inna sprawa - kluczowa dla organizacji matury - to wystawienie klasyfikacji uczniów przez radę pedagogiczną. Strajkujący nauczyciele nie biorą udziału w radach, tym samym nie ma kto wystawić młodym ludziom ocen. Do 26 kwietnia maturzyści muszą dostać świadectwa. A bez tego nie mają jak przystąpić do matury. Zgodnie z obecnym rozporządzeniem MEN do przeprowadzenia klasyfikacji potrzebne jest kworum – połowa nauczycieli.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

fot. pixabay
fot. pixabay

Szef ZNP już kilka dni temu przestrzegał, że matury są zagrożone. Bowiem strajkujący nauczyciele nie mogą wykonywać żadnych czynności służbowych, a co za tym idzie, nie mogą wystawić uczniom ocen.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Strajk nauczycieli oznacza kłopoty uczelni. Co z rekrutacją, jeśli matur nie będzie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mack 2019-04-18 10:30:56

    Do kworum potrzebnego do klasyfikacji liczą się tylko nauczyciele pracujący (niestrajkujący) - ci są nieobecni usprawiedliwieni. Tak, jak np. ci na zwolnieniu lek.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA