×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Staż może być elementem employer brandingu

  • Justyna Koc
    jk
  • 18 maj 2016 11:27

• Rośnie liczba firm, które staż jako proces pozwalający na pozyskanie wartościowego pracownika.
• Staż to także doskonała okazja, by przygotować menedżerów niższego i średniego stopnia do zarządzania zespołem i sprawdzenia ich zdolności przywódczych.
• Nie można postrzegać stażu jako przemysłu dostarczającego taniej, czy wręcz darmowej siły roboczej - odbije się to negatywnie na marce pracodawcy.

Staż może być elementem employer brandingu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Rośnie liczba firm, które staż traktują nie jako proces wdrożenia kandydata w pracę w firmie trwający np. 3 miesiące, ale jako program szkoleniowy, pozwalający na pozyskanie wartościowego pracownika.

– Dłuższe formy stażu, kierowane są do absolwentów i młodych specjalistów, których doświadczenie nie przekracza 2 lat. Jego celem jest pomoc w rozwoju pasji i talentów – mówi Kamila Małocha z GoWork.pl. – Sam proces poszukiwania odpowiednich osób, którym firma chce dać możliwość skorzystania z programu bardziej przypomina rekrutację niż nabór stażystów. Ważne, by kandydat podzielał wartości firmy i posiadał określone cechy, których rozwój przełoży się na korzyści dla pracodawcy – dodaje.

Działy HR chętnie decydują się na uruchomienie programów stażowych. Przede wszystkim, to skuteczny system umożliwiający wyławianie talentów i umożliwienie im płynnego wdrożenia się w przyszłe obowiązki. Wybrana osoba, krok po kroku poznaje specyfikę branżowych zagadnień, przechodzi szereg szkoleń. Firma inwestuje w takich pracowników i z reguły nawiązuje późniejszą współpracę. Rozwiązanie to jest zazwyczaj satysfakcjonujące dla obu stron, które wcześniej miały szansę poznać się wzajemnie i zbadać swoje oczekiwania.

Staż to także doskonała okazja, by przygotować menedżerów niższego i średniego stopnia do zarządzania zespołem i sprawdzenia ich zdolności przywódczych. – Nadzorowanie praktykantów, wdrażanie ich w obowiązki, rozdzielanie zadań, pomoc w realizacji pomysłów to szansa do wykazania się jako lider. Jeżeli chcemy więc sprawdzić czy dana osoba poradzi sobie w zarządzaniu pracą zespołową – program stażowy jest doskonałym wyjściem – mówi przedstawicielka GoWork.pl.

Ponadto, pracownicy wkraczający na rynek pracy są idealnym narzędziem do przetestowania nowych pomysłów, a często stanowią też źródło inspiracji – dzięki ich świeżemu spojrzeniu udaje się wdrożyć dodatkowe pomysły i rozwiązania.

Np. dla startupów kwestia zatrudniania pracowników w ramach staży jest dość oczywista. Budżet takich organizacji zazwyczaj jest bardzo ograniczony, nie ma jasno określonego podziału ról, nie wspominając już o kwestii przyszłości, gdyż wiele tego typu działalności upada w ciągu roku. Praktykanci wychodzą naprzeciw tym ograniczeniom, a do tego wnoszą energię i nowe pomysły. Dla wielu takich zalążków firm, oferta stażowa poprzedza powstanie pierwszego zespołu pracowników.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Staż może być elementem employer brandingu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA