Staże najpopularniejsze w Wielkopolsce. Dla większości studentów to dobry początek kariery

Najczęściej wybieraną formą przeciwdziałania bezrobociu w Wielkopolsce są staże. Według regionalnych urzędów pracy nie są one „złem koniecznym” dla kończących studia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staże najpopularniejsze w Wielkopolsce. Dla większości studentów to dobry początek kariery

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 wrz 2015 18:04


Według ostatnich danych z lipca br. aktywnymi formami przeciwdziałania bezrobociu w Wielkopolsce objętych zostało prawie 3,5 tys. bezrobotnych. Największą popularnością cieszyły się staże, na które w ciągu jednego miesiąca zdecydowało się 1,6 tys. osób, w tym ponad 80 proc. stanowiły osoby młode, do 30 roku życia.

Staż początkiem kariery

Jak zaznaczyła Iwona Lecyk z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu, staże nie kojarzą się już absolwentom ze „złem koniecznym”, wręcz przeciwnie – uznawane są za dobry początek przyszłej kariery zawodowej.

Czytaj też: Staż pracy a wynagrodzenie. Z biegiem lat zarabiamy więcej

- Staż jest formą aktywizacji, która pomaga zdobyć osobie bezrobotnej doświadczenie na danym stanowisku. Jest to dobry start ku zdobyciu wymarzonego zawodu – wskazała.

Według Lecyk zaletą tej formy aktywności zawodowej jest bardzo wysoka w regionie efektywność staży. W ubiegłym roku wyniosła ona ponad 80 proc.

Zdania studentów podzielone

Opinie, szczególnie samych absolwentów, są jednak na ten temat podzielone. Z jednej strony cieszy ich możliwość podjęcia jakiejkolwiek pracy zaraz po zakończeniu studiów, z drugiej – nie jest to forma, o jakiej marzą po wielu latach nauki.

- Wielu z nas po skończeniu studiów pracuje od stażu do stażu, a o normalnej pracy może tylko pomarzyć. Dobrze, jeśli można zarobić jakieś pierwsze pieniądze, ale i tak najczęściej jesteśmy skazani na mieszkanie z rodzicami, bo za te pieniądze przecież nikt się nie utrzyma” – powiedziała absolwentka socjologii Katarzyna Błaszczyńska.

Problemem system nauczania

- W ramach studiów mamy zajęcia praktyczne, później nieskończone ilości bezpłatnych praktyk i w końcu staże, jeżeli dobrze pójdzie z jakimś wynagrodzeniem, bo to przecież nie reguła. Moim zdaniem problemem nie tyle są staże i konieczność ich odbycia, co system nauczania, który wypuszcza, zdaniem pracodawców, zupełnie niedoświadczonych absolwentów – mówiła.

Paweł Znachowski, absolwent administracji i ekonomii podkreślił natomiast, że „z efektywnością też nie jest do końca tak dobrze jak pokazują statystyki”. - Myślę, że pracodawcom po prostu opłaca się zatrudnianie stażystów, ponieważ oni w większości nie ponoszą żadnych kosztów, bo wszystko opłaca urząd pracy – dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

puma 2015-11-29 00:24:40

nie tylko w Wielkopolsce ;) można znaleźć świetne oferty stażowe w wielu miejscach. mi się udało znaleźć coś wartego uwagi w impelu :) fajni ludzie, spora dawka wiedzy i nowe umiejętności. a o to mi chodziło :)