PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Staże już nie tylko dla absolwentów szkół wyższych. I coraz bardziej opłacalne

Na rynku pracy, gdzie 49,7 proc. ma problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników (badanie Work Service) wydaje się, że bezpłatne staże nie zainteresują młodych. Jak jest naprawdę?

Staże już nie tylko dla absolwentów szkół wyższych. I coraz bardziej opłacalne
Model, w którym firmy oferują bezpłatny staż z późniejszą gwarancją zatrudnienia, nie zdaje egzaminu. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Okazuje się, że w okresie niedoboru wykwalifikowanych specjalistów i wyzwań rekrutacyjnych, z którymi mierzą się firmy, staże to bardzo dobry sposób na pozyskiwanie pracowników w niemal każdej branży.
  • Wśród ofert stażowych przeważają te, za które wypłacana jest pensja - i to coraz wyższa.
  • Obecnie stażyści coraz częściej mogą liczyć na propozycje rzędu 1500-3000 zł brutto. 

Stacja TVN opublikowała niedawno ofertę bezpłatnego stażu, która wywołała dyskusję w mediach społecznościowych.

 

Źródło: LinkedIn
Źródło: LinkedIn

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Model bezpłatnego stażu z gwarancją zatrudnienia sprawdzi się przede wszystkim w przypadku dużych, prestiżowych firm, cieszących się uznaniem wśród młodych ludzi. Mniejsi gracze powinni raczej oferować wynagrodzenie, żeby przyciągnąć młodych pracowników – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Aleksandra Wesołowska z serwisu Praca.pl.

Z Kolei Katarzyna Godlewska, współzałożycielka grupy Absolvent i CEO Kiwi Jobs uważa, że model, w którym firmy oferują bezpłatny staż z późniejszą gwarancją zatrudnienia, nie zdaje egzaminu – nie jest on atrakcyjny ani dla kandydatów, którzy zdają sobie sprawę z obecnej sytuacji na rynku pracy, ani dla firm, które zawsze ryzykują tym, że stażysta się nie sprawdzi bądź nie ukończy nauki.

Bezpłatny staż może być na atrakcyjny wyłącznie dla osoby, która jest na początku przygotowania do zawodu, i stara się łączyć zdobywanie wiedzy merytorycznej (naukę w szkole) z nauką praktycznych podstaw wykonywania zawodu.

- Musimy jednak wziąć pod uwagę, że osoba, która nie jest wynagradzana za swoją pracę, ma do niej inny stosunek – ciężko oczekiwać od niej takiego samego zaangażowania czy poczucia odpowiedzialności za wykonywane obowiązki, jak od pracownika otrzymującego pensję. Tym bardziej w dobie rosnącej świadomości kandydatów na temat przysługujących im praw – wyjaśnia Godlewska.

Firmy płacą coraz więcej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Staże już nie tylko dla absolwentów szkół wyższych. I coraz bardziej opłacalne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA