×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Startuje kolejna edycja "Polskich Powrotów"

  • Autor: PAP/km
  • 20 kwi 2022 17:37

Umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcia zatrudnienia w polskich uczelniach i instytutach badawczych jest celem programu Polskie Powroty. Kolejna edycja będzie poszerzona o komponent aplikacyjny - poinformowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.

Startuje kolejna edycja "Polskich Powrotów"
W ostatniej edycji programu do Polski wróciło 11 naukowców i naukowczyń (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Finansowanie programu Polskie Powroty obejmuje wynagrodzenie dla powracającego naukowca, członków grupy projektowej oraz osoby zapraszającej, a także koszty przesiedlenia powracającego naukowca.
  • Naukowcy otrzymują atrakcyjne i stabilne zatrudnienie w polskich jednostkach naukowych.
  • NAWA zachęciła naukowców do aktywnego aplikowania o granty badawcze, które zapewnią dodatkowe finansowanie badań. Grant startowy pozwala im rozpocząć badania od razu po powrocie do Polski, zanim pozyskają dalsze środki.

Najnowsza edycja programu Polskie Powroty, którą NAWA ogłosi na początku maja, będzie poszerzona o komponent aplikacyjny, finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Umowę w tej sprawie podpisali w środę dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska i p.o. dyrektora NCBR dr Remigiusz Kopoczek. Wskazano, że jest to odpowiedź na postulaty środowiska naukowego.

- Polskie Powroty to jeden z naszych flagowych programów. Umożliwiamy naukowcom, którzy już rozwinęli swoje kariery poza granicami kraju, pracę w Polsce. Dzięki warunkom, jakie zapewnia program, najlepsi badacze uzyskują możliwości porównywalne do tych, jakie mają w najlepszych ośrodkach akademickich i badawczych na świecie. Polskie Powroty pozwalają naukowcom wykorzystać zdobyte doświadczenie i sieci kontaktów do podnoszenia potencjału polskiej nauki oraz dają możliwość zbudowania własnych zespołów badawczych. A zyskują wszyscy - zarówno naukowcy, jak i zatrudniające ich ośrodki - tłumaczy dr Grażyna Żebrowska.

Granty na start

NAWA zachęciła naukowców do aktywnego aplikowania o granty badawcze, które zapewnią dodatkowe finansowanie badań. Grant startowy pozwala im rozpocząć badania od razu po powrocie do Polski, zanim pozyskają dalsze środki.

W programie Polskie Powroty od 2020 r. istnieje możliwość uzyskania grantu startowego na badania podstawowe, w postaci komponentu badawczego opłacanego z budżetu Narodowe Centrum Nauki. NAWA od tej edycji programu otworzyła taką możliwość również dla badań o charakterze aplikacyjnym. Jak wyjaśniono, jest to grant startowy, finansowany przez NCBR, dla laureatów Polskich Powrotów, którzy zaplanują projekty w obszarze badań aplikacyjnych i prac rozwojowych. Pojedynczy komponent aplikacyjny wynieść może nawet 400 000 zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Startuje kolejna edycja "Polskich Powrotów"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA