PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Stanisław Szwed: Chcemy, by staże tworzyły trwałe miejsca pracy

  • Autor: PAP/jk
  • 19 maj 2017 13:38

- Chcemy dokonać zmian w przepisach dotyczących staży z Urzędów Pracy - zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed: Chcemy, by staże tworzyły trwałe miejsca pracy
Według informacji MRPiPS, w 2016 r. ze staży skorzystało 177 800 bezrobotnych, w tym 123 809 kobiet (tj. 69,6 proc. ogółu bezrobotnych). (Fot. Pexels)
REKLAMA

- Chcemy dokonać zmian w tym sensie, żeby te instrumenty: praktyki i staże były bardziej efektywne. Zależy nam na tym, aby szczególnie przy niższym bezrobociu nie były to krótkotrwałe miejsca pracy, ale trwałe miejsca pracy - zaznaczył Stanisław Szwed.

- W tej chwili pracujemy nad założeniami. Odbywamy spotkania z przedstawicielami urzędów pracy, organizacjami, które są zainteresowane sytuacją na rynku pracy. Chcemy wypracować najlepsze rozwiązania w tym zakresie - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szwed zwrócił uwagę, że staże są dobrym instrumentem na rynku pracy, ale należy się zastanowić, czy są odpowiednio skuteczne.

- Obserwujemy w tej chwili zjawisko, że część pracodawców znalazła sobie sposób na zatrudnianie pracowników ze środków Funduszu Pracy, czyli mamy jednego stażystę, później zamieniamy go na kolejnego. Taki mechanizm działa. Dziś, przy niskim bezrobociu, warto się zastanowić, jak zmienić przepisy, aby staże były bardziej efektywne i tworzyły stałe miejsca pracy - zaznaczył wiceminister.

Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że staże są dobrym instrumentem na rynku pracy, ale należy się zastanowić, czy są odpowiednio skuteczne. (fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed)
Stanisław Szwed zwrócił uwagę, że staże są dobrym instrumentem na rynku pracy, ale należy się zastanowić, czy są odpowiednio skuteczne. (fot. twitter.com/Stanislaw_Szwed)

Płatne staże z Urzędu Pracy przysługują zarejestrowanym bezrobotnym. Mogą na nie liczyć m.in. bezrobotni do 25. roku życia, długotrwale bezrobotni oraz bezrobotni powyżej 50. roku życia. Staż może trwać nawet do 12 miesięcy.

Według informacji MRPiPS, w 2016 r. ze staży skorzystało 177 800 bezrobotnych, w tym 123 809 kobiet (tj. 69,6 proc. ogółu bezrobotnych). Wśród osób rozpoczynających staż było 85 449 osób zamieszkałych na wsi (tj. 48,1 proc. ogółu bezrobotnych), 113 613 osób do 30 roku życia (63,9 proc.) i 57 912 osób długotrwale bezrobotnych (32,6 proc.).

Jak podało na początku maja MRPiPS, w kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 252,3 tys. osób - o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. (17,7 proc.) mniej niż rok temu. Ponad 56 proc. bezrobotnych to osoby niemające pracy długotrwale, czyli powyżej 12 miesięcy.

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. Tradycyjnie najniższe bezrobocie wystąpiło w woj. wielkopolskim., najwyższe - w warmińsko-mazurskim.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Chcemy, by staże tworzyły trwałe miejsca pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA