PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Spór o "mowę nienawiści". Akademicki Klub Obywatelski nie zgadza się z tezami rektora UAM

Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu uznał za wyraźną manifestację własnych sympatii wtorkowe oświadczenie rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Andrzeja Lesickiego, w którym potępił on mowę nienawiści w sferze publicznej za "kuriozalne".

  • Autor: PAP/KDS
  • 14 sie 2019 10:02
Spór o "mowę nienawiści". Akademicki Klub Obywatelski nie zgadza się z tezami rektora UAM
(fot. Facebook/Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
REKLAMA
  • Członkowie i sympatycy Akademickiego Klubu Obywatelskiego w Poznaniu uważają, że Rektor Lesicki jako primus inter pares może wygłaszać opinie własne, ale nie powinien wypowiadać się w imieniu instytucji, którą kieruje, zwłaszcza gdy dotyczy to klauzuli sumienia.
  • Wyrazili też pogląd, że użył on wyświechtanego pojęcia "mowa nienawiści", które pozostaje terminem wyłącznie propagandowym i wysoce nieprecyzyjnym, a przez to podatnym na manipulację.
  • W oświadczeniu wydanym we wtorek wieczór 21 sygnatariuszy listu-odpowiedzi na oświadczenie Rektora UAM wyrażono głębokie zaniepokojenie faktem ideologizacji przestrzeni uniwersyteckiej.

Jest to zjawisko szczególnie boleśnie odczuwane w dobie niedawno świętowanego Jubileuszu naszego Uniwersytetu - napisał prof. dr hab. Stanisław Mikołajczak jako przewodniczący wraz z zarządem AKO im. Lecha Kaczyńskiego.

- W obecnym, sięgającym bruku dyskursie publicznym zarzut "mowy nienawiści" jest pałką służącą do atakowania osób o innych niż własne poglądach, podobnie jak zarzut "faszyzmu" - napisali sygnatariusze listu otwartego do Rektora Lesickiego. - Nie przystoi osobie zajmującej zaszczytne stanowisko rektora uniwersytetu zniżanie się do takiego poziomu - ocenili.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

-Jedynym konkretnym adresatem zarzutu "języka nienawiści" wymienionym przez Pana Rektora jest hierarchia Kościoła Katolickiego, jednak przykładu "silnej niechęci, wrogości i życzenia nieszczęścia" nie udało się Autorowi wskazać. Takie bezpodstawne etykietowanie niektórych ludzi mianem "mowy nienawiści" jest modelowym wręcz przykładem niechęci i wrogości w stosunku do osób, wobec których nie znajduje się argumentów do dyskusji - ocenili.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór o "mowę nienawiści". Akademicki Klub Obywatelski nie zgadza się z tezami rektora UAM

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA