Największa organizacją skupiająca szkoły niepubliczne - Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO) - obchodzi w tym roku 30-lecie działalności.

• Ponad 160 szkół i przedszkoli prowadzi obecnie Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO), które w tym roku obchodzi 30-lecie działalności.
• STO jest największą organizacją skupiająca szkoły niepubliczne.
• Obecnie w jego placówkach uczy się 13 tys. uczniów i pracuje ok. 3 tys. nauczycieli.
W dniach 24-26 listopada w Warszawie odbędzie się XXIII Konferencja Programowa STO organizowana pod hasłem "30 lat STO - transformacja/integracja/rozwój". Na piątek zaplanowano uroczystą galę w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego.
Jak podkreśliła rzeczniczka prasowa STO Barbara Man, podsumowaniu 30-lecia działalności STO towarzyszyć będą raczej rozmowy o planach na przyszłość niż o historii.
"Zmierzyliśmy się, tak jak wszystkie inne placówki oświatowe, z reformą edukacji. Ona nas też w dużej mierze dotknęła, bo szkoły niepubliczne też będą musiały się przeformułować, niektóre będą musiały zostać wygaszone, też gimnazjalne, w ciągu najbliższych dwóch lat. Dlatego opowiemy o tym, czym się zajmujemy obecnie i jak widzimy edukację w naszych szkołach w ciągu najbliższych lat" - powiedziała.
Czytaj też: Dotacje na niepubliczne szkoły to strata pieniędzy?
Pytana o plany Towarzystwa na najbliższe lata, Man odpowiedziała: "Przede wszystkim staramy się zachować taki model edukacji, w którym jesteśmy bardzo otwarci na nowe technologie. Włączamy się w projekty międzynarodowe, które pozwalają nam dać naszym uczniom jak najszersze pole wiedzy i nie zamykać się jedynie na podstawę programową, którą musimy realizować, ale też wzbogacając program nauczania o różne zajęcia dodatkowe, kulturowe".
Zaznaczyła również, że Towarzystwo dokłada starań, aby uczniowie "nie byli poszkodowani, ponieważ materiał został upchnięty z trzyletniego gimnazjum w dwa lata".
"Staramy się im pomóc i nie rezygnować np. z nauki opartej na eksperymentach, na które już nie ma już miejsc w podstawie programowej. W naszych szkołach cały czas te działania są kontynuowane i staramy się wychodzić naprzeciw uczniom i dbać o to, żeby oni jak najwięcej rzeczy mogli się dowiedzieć w ciągu tej nauki w szkole podstawowej".

KOMENTARZE (0)