Spektakularne sukcesy młodych Polaków w arbitrażu. Są lepsi od studentów Harvardu

Młodzi prawnicy z Polski odnoszą sukcesy w arbitrażu. Pokonali nawet studentów Harvardu w prestiżowym, międzynarodowym konkursie w Stanach Zjednoczonych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Spektakularne sukcesy młodych Polaków w arbitrażu. Są lepsi od studentów Harvardu

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

17 gru 2014 9:21


W Warszawie zakończył się właśnie finał podobnej rywalizacji odnoszącej się do projektu Wspólnej Ramy Odniesienia w prawie europejskim. Jak mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, od kilku lat widać ogromny wzrost zainteresowania młodych prawników arbitrażem.

– Prawo handlowe to dziedzina bardzo obszerna, ale myślę, że zainteresowanie nią utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od czasu przełomu ustrojowego, który wiązał się z wielkim renesansem komercjalistyki [dziedziny prawa odnoszące się bezpośrednio do działalności gospodarczej – red.], w szczególności prawa spółek – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Marek Furtek, wybrany na trzecią kadencję prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Czytaj też: Przedsiębiorcy z małych firm niechętnie zatrudniają prawników

Szczególnym powodzeniem, jak precyzuje prezes Furtek, cieszy się arbitraż. To coraz bardziej skuteczna alternatywa dla kosztownego i czasochłonnego sądownictwa powszechnego.

Postępowania w ramach arbitrażu zazwyczaj są tańsze, odbywają się szybciej i mają klauzulę poufności (rozprawy w zwykłych sądach gospodarczych są jawne). Zaletą arbitrażu jest także poziom specjalizacji arbitrów, którzy wybierani są przez strony postępowania i rekrutują się zwykle z grona przedstawicieli danej profesji.

Od kilku już lat obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania młodych prawników arbitrażem – potwierdza prezes Marek Furtek. – Studentów prawa najbardziej przy tym interesuje jego wersja międzynarodowa oraz inwestycyjna - dodaje.

Upowszechnieniu umiejętności w poszczególnych jego dziedzinach służą organizowane na całym świecie konkursy, których z roku na rok przybywa. Kilka miesięcy temu wspierani przez Sąd Arbitrażowy przy KIG studenci prawa z Polski w prestiżowej, międzynarodowej rywalizacji Foreign Direct Investment Moot w Stanach Zjednoczonych pokonali m.in. ekipę z Uniwersytetu Harvarda.

Konkurs, obejmujący zagadnienia dotyczące projektu Wspólnej Ramy Odniesienia (Draft Common Frame of Reference, w skrócie DCFR) w prawie europejskim, współorganizowany jest także przez SA KIG oraz Uniwersytet w Osnabrücku.

Czytaj też: Klauzula sumienia także dla prawników i komorników?

Jego celem jest popularyzowanie wiedzy w zakresie projektu DCFR, a także promowanie rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych w jego oparciu na drodze postępowania arbitrażowego. Właśnie zakończyła się jego druga edycja.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.