×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Spada liczba kleryków. Do niektórych seminariów nie zgłosił się nikt

 • Autor: PAP/km
 • 8 maj 2022 14:23

W Kościele katolickim IV niedziela wielkanocna obchodzona jest jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Formację do kapłaństwa w roku akademickim 2021/2022 rozpoczęło w Polsce 356 kandydatów, czyli ok. 20 proc. mniej, niż rok wcześniej. Łącznie do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w Polsce 2 177 alumnów.

Spada liczba kleryków. Do niektórych seminariów nie zgłosił się nikt
Łącznie do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w Polsce 2 177 alumnów (fot. Unsplash)
REKLAMA
 • W Kościele katolickim w Polsce IV niedziela wielkanocna, nazywana niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do szczególnej służby w Kościele. 
 • Zgodnie z danymi przekazanymi przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, w bieżącym roku akademickim formację do kapłaństwa rozpoczęło 356 kandydatów, podczas gdy rok wcześniej było ich 441.
 • Oznacza to, że do seminariów zgłosiło się ok. 20 proc. mniej młodych mężczyzn.

W seminariach diecezjalnych pierwszy rok studiów lub etap propedeutyczny (który prowadzi tylko część seminariów), rozpoczęło 242 kleryków, a w zakonach formację rozpoczęło 114 kandydatów - wynika ze statystyk powołaniowych.

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się do seminariów duchownych w Tarnowie i w Poznaniu - po 14 osób. Tyle samo kleryków na pierwszym roku jest w Opolu, ale są to kandydaci z dwóch diecezji - opolskiej i gliwickiej.

Na kolejnym miejscu są Rzeszów - 12 kandydatów i Łódź - 11. Po 10 kandydatów zgłosiło się do seminariów w Gdańsku, Lublinie, w Warszawie i w Warszawie-Pradze (do każdego z tych dwóch stołecznych seminariów zgłosiło się po 10 osób).

Najmniej nowych powołań (po jednym lub dwóch kandydatach) zanotowano w Ełku, Siedlcach, Toruniu, Włocławku i w Zamościu-Lubaczowie.

Do trzech Wyższych Seminariów Duchownych - w Bydgoszczy, Drohiczynie, Elblągu - nikt się nie zgłosił.

Do Wyższego Seminarium Duchownego 35 plus w Łodzi, czyli przyjmującego kandydatów powyżej 35 lat, zgłosiło się 5 kandydatów z różnych diecezji. A do warszawskiego seminarium Redemptoris Mater - 6 kandydatów.

Jeśli chodzi o formację w zakonach, w roku akademickim 2021/2022 najwięcej kandydatów rozpoczęło formację u franciszkanów OFM (zakon Braci Mniejszych) - 18 kandydatów, którzy zgłosili się do czterech Wyższych Seminariów Zakonnych OFM (Kraków - 7, Antonianum - 4, Katowice-Panewniki - 4, Wronki - 3). Na drugim miejscu znaleźli się dominikanie - 14 kandydatów. Na trzecim franciszkanie konwentualni - 10 kandydatów w dwóch seminariach: w Krakowie (4 kandydatów) i w Łodzi - (6 kandydatów).

Kolejne miejsce zajmują jezuici (z siedzibą seminarium w Warszawie, po połączeniu WSD krakowskiego z warszawskim) - 8 kandydatów, pallotyni - również 8, a salwatorianie - 7. Do Wyższych Seminariów Duchownych karmelitów bosych w Krakowie, misjonarzy św. Wincentego a Paulo zgłosiło się po 6 kandydatów.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Spada liczba kleryków. Do niektórych seminariów nie zgłosił się nikt
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Anna 2023-05-25 21:22:26

  Te pustki w seminariach duchownych są przez te różne Marsze Równości i tolerancję dla LGBT+ . Hloopcy ze wsi już nie muszą się ukrywać po plebaniach i klasztorach .

 • nik 2023-04-09 12:58:01

  I o 300 za dużo...

 • NIKODEM 2022-07-18 20:04:40

  Następne darmozjady w kolejce do wygodnego życia.

 • Max 2022-05-10 20:20:18

  Doopa ich swędzi 🤣

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA