PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Solidarność uderza w ZNP: My chcemy waloryzacji płac, oni chcą chaosu

  • Autor: PAP/MN
  • 3 wrz 2017 10:56

Naszym celem jest waloryzacja płac nauczycielskich, a ZNP chce wywołać totalny chaos – ocenia szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa.

Solidarność uderza w ZNP: My chcemy waloryzacji płac, oni chcą chaosu
Adobe Stock
REKLAMA

• Na 4 września ZNP zapowiedział protest w sprawie reformy systemu oświaty, który odbędzie się przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.

• Szef sekcji krajowej oświatowej Solidarności zapewnia, że reforma edukacji nie wpłynie na redukcję etatów dla nauczycieli.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W jego ocenie zwolnienia nauczycieli to również efekt negatywnego podejścia samorządów do przeprowadzenia obecnej reformy.

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" domaga się przeznaczenia przez rząd środków finansowych na zagwarantowanie nauczycielom wynagrodzenia na poziomie "odzwierciedlającym wysiłek związany z wdrożeniem" reformy oświaty. Związek argumentuje, że ostatnia podwyżka płac nauczycieli miała miejsce we wrześniu 2012 r. Celem Rady jest waloryzacja płac nauczycielskich o 10 proc., a po likwidacji przywilejów nauczycielskich - o 15 proc. Rada zaproponowała w trakcie negocjacji z rządem nowy system wynagradzania nauczycieli.

Reforma edukacji ruszyła 1 września. Przywraca ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące i pięcioletnie technika. Gimnazja będą stopniowo likwidowane. Przeciwko zmianom protestował Związek Nauczycielstwa Polskiego, opozycja, a także organizacje społeczne, które chcą, aby Polacy w referendum wypowiedzieli się, czy są przeciw reformie, czy za. Sejm odrzucił jednak w lipcu projekt uchwały w tej sprawie. Na 4 września ZNP zapowiedział protest w sprawie reformy systemu oświaty, który odbędzie się przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Czytaj też: Podwyżki dla nauczycieli? Anna Zalewska: "Dotrzymujemy zobowiązań"

Napięcia na linii ZNP - rząd oraz inicjatywy ogólnopolskich protestów skomentował szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

"Związek Nauczycielstwa Polskiego, wraz z innymi stowarzyszeniami, chcą wywołać totalny chaos, co mnie nie dziwi, ponieważ wraz ze wprowadzeniem reformy stracą oni dostęp do unijnych pieniędzy. Stowarzyszenia te robią zamęt, mając poparcie mediów, co powoduje, że wygląda to tak, jakby pół Polski protestowało przeciw reformie, a w rezultacie jest to tylko garstka ludzi, która dorwała się do mikrofonu i ich słychać" - mówi Proksa.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Solidarność uderza w ZNP: My chcemy waloryzacji płac, oni chcą chaosu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA