Słowenia: Strajk. Nauczyciele domagają się podwyżek wynagrodzenia

Nauczyciele na Słowenii strajkują. - Domagamy się 8-12 procentowych podwyżek płac, ponieważ nauczyciele miesięcznie zarabiają 500 euro brutto mniej niż pozostali pracownicy sektora publicznego - oświadczył rzecznik związku zawodowego nauczycieli SVIZ, Sandi Modrijan.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Słowenia: Strajk. Nauczyciele domagają się podwyżek wynagrodzenia

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 mar 2018 14:12


Większość szkół oraz przedszkoli w Słowenii zamknięto w środę z powodu strajku nauczycieli, którzy domagają się wyższych pensji. To drugi jednodniowy strajk w słoweńskiej oświacie w tym roku.

"Domagamy się 8-12 procentowych podwyżek płac, ponieważ nauczyciele miesięcznie zarabiają 500 euro brutto mniej niż pozostali pracownicy sektora publicznego (...)" - oświadczył rzecznik związku zawodowego nauczycieli SVIZ, Sandi Modrijan.

Ostrzegł, że jeśli rząd nie spełni żądań, to do kolejnego strajku dojdzie 17 kwietnia.

Według SVIZ w środowym strajku uczestniczy ok. 40 tys. nauczycieli. Związek zapowiada również protesty uliczne w 11 słoweńskich miastach.

W Słowenii podwyżek płac domagają się również inne związki zawodowe, w tym pielęgniarek oraz pracowników opieki społecznej - odnotowuje Reuters.

Jak ocenia agencja, przed zaplanowanymi na 10 czerwca wyborami parlamentarnymi centrolewicowy rząd premiera Miro Cerara znajduje się pod "znaczącą presją związków zawodowych sektora publicznego". Ich przedstawiciele twierdzą, że wzrost gospodarczy umożliwia podwyżki.

Według rządowych szacunków słoweńska gospodarka wzrośnie w tym roku o co najmniej 3,9 proc. w porównaniu do 5 proc. w 2017 roku. Władze w Lublanie twierdzą, że nauczyciele domagają się prawie 1 mld euro podwyżek, a stan finansów publicznych nie pozwala na całkowite spełnienie ich żądań.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.