SLD o reformie szkolnictwa wyższego. "Chcemy utrzymania habilitacji"

Większe nakłady finansowe na naukę i szkolnictwo wyższe, możliwość przekazania 1 proc. CIT na badania naukowe, utrzymanie habilitacji oraz autonomii uczelni – m.in. takie postulaty w związku z planowaną reformą nauki przedstawił SLD.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

SLD o reformie szkolnictwa wyższego. "Chcemy utrzymania habilitacji"

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 maj 2017 15:12


- Jesteśmy w ogonie nakładów (na naukę - przyp. PAP). I stąd pierwszy postulat Sojuszu Lewicy Demokratyczne, żeby ok. 60 procent wzrostu PKB przeznaczyć właśnie na naukę - powiedział podczas konferencji prasowej przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusz Iwiński.

Dodał, że SLD proponuje również, by istniała możliwość przekazywania 1 proc. CIT (podatków od dochodów przedsiębiorstw) na badania i rozwój.

Czytaj też: Jarosław Gowin: Przedsiębiorcy odpiszą każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój

Jak wyjaśnił Iwiński, pomysł przeznaczenia 1 proc. CIT-u na badania i rozwój powstał między innymi po to, aby "doktoranci mieli możliwość stałego zatrudnienia". Jak stwierdził, postulat ten związany jest przede wszystkim z niepewnością związaną z grantami, "które stały się w tej chwili najbardziej popularnym sposobem podnoszenia statusu materialnego. Poza wszystkim doktoranci to jest specyficzna grupa i walka o granty często uniemożliwia stałe zatrudnienie na uczelniach".

Przedstawiciele SLD apelowali również o zachowanie w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym zasady autonomii uczelni.

- Zdecydowanie opowiadamy się za wolnością badań naukowych, a istotnym elementem gwarantującym wolność badań naukowych jest autonomia uczelni, zwłaszcza publicznych - stwierdził dr Maciej Raś. - W tym też kontekście będziemy analizować - popierać bądź krytykować - wszelkie projekty rządowe odnoszące się do reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.

Iwiński apelował z kolei o utrzymanie habilitacji, ponieważ - jak uzasadniał - "przy obniżeniu poziomu pisania prac magisterskich i doktorskich habilitacja jest w zasadzie ostatnią barierą, żeby nie obniżać danego poziomu".

SLD zapowiedziało również włączenie się w trwające konsultacje środowisk naukowych z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Ustawa 2.0

W MNiSW trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. We wrześniu br., podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, resort nauki ma przedstawić jej założenia; obecnie prowadzone są szeroko zakrojone konsultacje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.