PARTNERZY PORTALU

SLD o reformie szkolnictwa wyższego. "Chcemy utrzymania habilitacji"

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2017 15:12

Większe nakłady finansowe na naukę i szkolnictwo wyższe, możliwość przekazania 1 proc. CIT na badania naukowe, utrzymanie habilitacji oraz autonomii uczelni – m.in. takie postulaty w związku z planowaną reformą nauki przedstawił SLD.

SLD o reformie szkolnictwa wyższego. "Chcemy utrzymania habilitacji"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

- Jesteśmy w ogonie nakładów (na naukę - przyp. PAP). I stąd pierwszy postulat Sojuszu Lewicy Demokratyczne, żeby ok. 60 procent wzrostu PKB przeznaczyć właśnie na naukę - powiedział podczas konferencji prasowej przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego Tadeusz Iwiński.

Dodał, że SLD proponuje również, by istniała możliwość przekazywania 1 proc. CIT (podatków od dochodów przedsiębiorstw) na badania i rozwój.

Czytaj też: Jarosław Gowin: Przedsiębiorcy odpiszą każdą złotówkę zainwestowaną w badania i rozwój

Jak wyjaśnił Iwiński, pomysł przeznaczenia 1 proc. CIT-u na badania i rozwój powstał między innymi po to, aby "doktoranci mieli możliwość stałego zatrudnienia". Jak stwierdził, postulat ten związany jest przede wszystkim z niepewnością związaną z grantami, "które stały się w tej chwili najbardziej popularnym sposobem podnoszenia statusu materialnego. Poza wszystkim doktoranci to jest specyficzna grupa i walka o granty często uniemożliwia stałe zatrudnienie na uczelniach".

Przedstawiciele SLD apelowali również o zachowanie w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym zasady autonomii uczelni.

- Zdecydowanie opowiadamy się za wolnością badań naukowych, a istotnym elementem gwarantującym wolność badań naukowych jest autonomia uczelni, zwłaszcza publicznych - stwierdził dr Maciej Raś. - W tym też kontekście będziemy analizować - popierać bądź krytykować - wszelkie projekty rządowe odnoszące się do reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.

Iwiński apelował z kolei o utrzymanie habilitacji, ponieważ - jak uzasadniał - "przy obniżeniu poziomu pisania prac magisterskich i doktorskich habilitacja jest w zasadzie ostatnią barierą, żeby nie obniżać danego poziomu".

SLD zapowiedziało również włączenie się w trwające konsultacje środowisk naukowych z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Ustawa 2.0

W MNiSW trwają prace nad tzw. Ustawą 2.0, czyli nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym. We wrześniu br., podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, resort nauki ma przedstawić jej założenia; obecnie prowadzone są szeroko zakrojone konsultacje.

W toku prac resort nauki wiele razy zapewniał, że Ustawa 2.0 zagwarantuje uczelniom większą niż dotąd autonomię. Przepisy mają być więc tak skonstruowane, aby szkoły wyższe mogły więcej spraw uregulować we własnych statutach, zamiast zdawać się na odgórne zapisy w rozporządzeniach i ustawie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SLD o reformie szkolnictwa wyższego. "Chcemy utrzymania habilitacji"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA