PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sławomir Broniarz: Reforma edukacji będzie kosztowała tysiące etatów i setki milionów zł

  • Autor: PAP/AT
  • 24 sie 2017 10:55

Reforma edukacji pogorszy jakość nauczania. Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin, w kilku szkołach jednocześnie. Rekordzistka - w sześciu - powiedział o zmianach w oświacie prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Sławomir Broniarz: Reforma edukacji będzie kosztowała tysiące etatów i setki milionów zł
Adobe Stock
REKLAMA

• Ta reforma jest źle przygotowana, jest chaotyczna, zaczyna się w niewłaściwym momencie - powiedział Broniarz.

• Powinna się zacząć - jeżeli w ogóle - od pierwszej klasy i być realizowana przez dwanaście lat, a nie od środka - zaznaczył.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Według prezesa ZNP reforma pogorszy jakość nauczania.

Na 4 września ZNP zapowiada protest w sprawie reformy systemu oświaty, który odbędzie się przed Ministerstwem Edukacji Narodowej.

"Ta reforma jest źle przygotowana, ta reforma jest chaotyczna, zaczyna się nie w tym momencie. Powinna się zacząć - jeżeli w ogóle - to od pierwszej klasy i być realizowana przez dwanaście lat, a nie od środka, bo nikt nie buduje domu od postawienia stołowego pokoju, tylko od fundamentów zaczynamy budowę. Chcemy zwrócić uwagę, że ona będzie kosztowała. Kosztowała nie tylko tysiące etatów, ale także setki milionów złotych" - powiedział Broniarz.

Według prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego reforma pogorszy jakość nauczania. Jego zdaniem kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli będzie pracować w niepełnym wymiarze godzin, w kilku szkołach jednocześnie. Rekordzistka - w sześciu.

"Jaka będzie użyteczność tego nauczyciela dla uczniów w tej szkole? Dla rodziców? Jaki będzie efekt jego wysiłku w sytuacji, kiedy on będzie w tej szkole tylko raz przebywał? To będzie grupa kilkunastu wędrujących nauczycieli. To będzie grupa tych, którzy będą biegali za tymi swoimi godzinami, co - nie ulega wątpliwości - będzie skutkowało pytaniem o jakość" - stwierdził.

Czytaj też: Proksa: Tam gdzie była dobra wola samorządów nie było zwolnień nauczycieli

Broniarz przekonywał, że praca w kilku szkołach jednocześnie jest niemal niemożliwa. "Miałem okazję pracować w szkole, która mieściła się w dwóch budynkach oddalonych od siebie o sześćset metrów, połączonych wiaduktem. I to było karkołomnym wyzwaniem nauczycieli, żeby równo z dzwonkiem wyjść z klasy, przebiec te sześćset metrów po tym wiadukcie i zdążyć na następną lekcję, żeby dzieci na tym nie traciły" - powiedział. "Teraz będziemy mieli nauczycieli, którzy będą mieli do pokonania kilka czy kilkanaście kilometrów. I to jest refleksja, której zabrakło u autorów tejże reformy" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sławomir Broniarz: Reforma edukacji będzie kosztowała tysiące etatów i setki milionów zł

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA