Śląskie: ponad 13,5 mln zł na studia i badania dla doktorantów

Ponad 13,5 mln zł zostanie przeznaczonych m.in. na stypendia dla doktorantów z woj. śląskiego, którzy prowadzą studia i badania w obszarach uznanych za kluczowe dla rozwoju regionu. Najwięcej projektów badawczych dotyczy technologii ochrony środowiska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląskie: ponad 13,5 mln zł na studia i badania dla doktorantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 cze 2014 16:58


W ostatniej edycji programu "DoktoRIS" o wsparcie zabiegało 364 doktorantów, z czego stypendia przyznano 110. Najliczniej są w niej reprezentowani doktoranci Politechniki Śląskiej (53), na drugim miejscu plasuje się Uniwersytet Śląski (30). W czwartek odbyła się w Katowicach konferencja inaugurująca udział kolejnej grupy doktorantów w programie.

"Zajmuję się biometrią, analizą układu naczyń krwionośnych na palcach dłoni. Taki kierunek badań wydaje się bardzo rozwojowy zwłaszcza w usługach finansowych, czy ochrony mienia" - powiedział PAP doktorant Politechniki Śląskiej w Gliwicach Michał Waluś, współautor dwóch zgłoszeń patentowych. Młody badacz nie zdradza zbyt wielu szczegółów swoich badań. Dodał tylko, że pracuje m.in. nad urządzeniem i specjalistycznym oprogramowaniem do niego.

Na realizację badań doktoranci mogą otrzymać do 4,5 tys. zł miesięcznie przez dwa semestry.

Przeznaczyć je mogą m.in. na doposażenie laboratoriów w odczynniki lub zakup niezbędnych materiałów do badań. Program przewiduje również szkolenia związane z wdrożeniami, komercjalizacją badań i zarządzaniem własnością intelektualną czy dotyczące przygotowania do zgłoszeń patentowych.

Barbara Szafir z wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach powiedziała PAP, że program obejmuje doktorantów, którzy prowadzą badania uznane za kluczowe dla woj. śląskiego. "Najliczniej reprezentowaną w tym naborze grupą młodych badaczy są osoby prowadzące badania z zakresu technologii dla ochrony środowiska (33). Od początku realizacji tego programu ten obszar jest ciągle w czołówce" - powiedziała Szafir.

Oprócz badań w zakresie technologii dla ochrony środowiska, stypendia otrzymują doktoranci, którzy realizują studia również w obszarach takich, jak m.in. technologie medyczne (ochrony zdrowia), przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy, produkcja i przetwarzanie materiałów, nanotechnologie i nanomateriały, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, technologie dla energetyki i górnictwa, transport i infrastruktura transportowa.

Szafir dodała również, że do tej pory młodzi badacze uzyskali w programie łącznie 20 patentów - w tym 11 z nanotechnologii i nanomateriałów, pięć w przemyśle maszynowym, samochodowym, lotniczym i górniczym, dwa w produkcji i przetwarzaniu materiałów oraz po jednym w technologiach dla ochrony środowiska i technologii dla energetyki i górnictwa.

Program "DoktoRIS" jest realizowany od 2011 roku przez samorząd woj. śląskiego w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Dotąd wsparcie otrzymało ok. 220 doktorantów. Ma on służyć wykształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr dla gospodarki regionu i tym samym przyczynić się do zwiększenia jego potencjału innowacyjnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.