PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki

  • Autor: PAP/AH
  • 4 paź 2019 19:11

Jedna z największych uczelni medycznych w kraju – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM) – inaugurowała w piątek nowy rok akademicki. Studia na pierwszym roku rozpoczęło ponad 3 tys. osób.

Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki
Fot. ŚUM
REKLAMA
  • Tegoroczną nowością w programie studiów są dwie nowe specjalności na kierunku dietetyka II stopnia. To dietetyka bariatryczna oraz onkologiczna.
  • Podczas rekrutacji największą popularnością cieszyły się kierunki: lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, fizjoterapia i farmacja.
  • Jednym z efektów wejścia w życie tzw. Ustawy 2.0, reformującej szkolnictwo wyższe, jest w SUM powołanie Szkoły Doktorskiej.

"Tak szpitale kliniczne, jak i nasz uniwersytet, sprostają waszym oczekiwaniom - opartym na cyfrowym świecie" - zapewnił w przemówieniu inauguracyjnym rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki. Podkreślił, że pracownie komputerowe w Centrach Symulacji Medycznej wyposażono w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, umożliwiając prowadzenie zajęć z wykorzystaniem wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości.

Oprogramowanie rozszerzające możliwości symulatorów nakłada wirtualne obiekty na obraz rzeczywisty, umożliwiając uczestnikom zajęć np. obserwację ruchów płodu w symulatorze porodowym. Uczelnia pozyskała środki na realizację pięciu projektów dotyczących wirtualnej rzeczywistości, obejmujących tematykę ratownictwa medycznego, chirurgii, laboratorium chemicznego czy anatomii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W tym roku akademickim uruchomiliśmy autorskie oprogramowanie, odwzorowujące w wirtualnej rzeczywistości salę symulacyjną intensywnej terapii oraz gabinet stomatologiczny. Student, mając do dyspozycji pełne, wiernie odwzorowane wyposażenie, może przejść szereg zaprojektowanych ścieżek scenariuszowych, takich jak badanie pacjenta, podłączenie niezbędnej aparatury czy monitorowanie czynności życiowych" - wyjaśnił rektor.

Od ubiegłego roku zajęcia w SUM odbywają się także z udziałem tzw. pacjentów standaryzowanych. Są to specjalnie zatrudnione osoby, które wcielają się w rolę pacjentów. Dzięki temu studenci uczą się budowania relacji, odpowiedniej komunikacji z chorymi i ich rodzinami oraz przekazywania trudnych informacji.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląski Uniwersytet Medyczny zainaugurował rok akademicki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA