Śląski Uniwersytet Medyczny chwali się sukcesami

Ponad 10 tys. lekarzy wykształcił w minionych 40 latach Wydział Lekarski w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród jego absolwentów znaleźli się również obcokrajowcy, w tym m.in. z USA, Tajwanu, Norwegii, Szwecji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląski Uniwersytet Medyczny chwali się sukcesami

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 cze 2015 18:12


Wydział Lekarski w Katowicach powstał w 1975 roku.

- Sukces wydziału, jego dynamiczny rozwój i dzisiejsza pozycja na mapie polskiej medycyny jest sukcesem ludzi, którzy go tworzyli - powiedział podczas piątkowej uroczystości związanej z obchodami 40-lecia wydziału, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Przemysław Jałowiecki. Dodał, że mogą "z dumą spojrzeć" na minione lata.

Uczelnie medyczne nie mają łatwo

Rektor dodał, że obecnie przychodzi zmierzyć się z wieloma poważnymi wyzwaniami i zagrożeniami wynikającymi z uwarunkowań zewnętrznych, w tym niżu demograficznego, rosnącej konkurencji oraz zmian prawnych.

- Myślę tu o generującej koszty reformie standardów kształcenia oraz ciągłych zmianach zasad funkcjonowania i finansowania szpitali, w tym także klinicznych. Jestem przekonany, że pomimo trudności sprostamy tym wyzwaniom - powiedział prof. Jałowiecki.

Nowy minister zdrowia w Katowicach

Uroczyste obchody 40-lecia wydziału lekarskiego odbyły się z udziałem ministra zdrowia prof. Mariana Zembali.

- Medycyna akademicka nie tylko jest ważna ze względu na rosnącą rolę nauki, nauka zawsze była ważna i będzie ważna - podkreślił minister.

Wydział Lekarski w Katowicach tworzy obecnie: jedenaście katedr i siedem zakładów, Centrum Medycyny Doświadczalnej, Studium Języków Obcych i Ośrodek Badań Efektów Edukacyjnych. Obecnie na wydziale pracuje m.in. 342 nauczycieli akademickich (45 profesorów, 65 doktorów habilitowanych, 232 doktorów i magistrów.

Rocznie na wydział lekarski rekrutuje się ok. 460 studentów (studia w języku polskim) i ok. 140 (studia w języku angielskim).

Studenci zdobywają wiedzę m.in. w nowoczesnym Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej. Powstały w nim m.in. sala operacyjna, stanowisko intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, symulator karetki, a także sale pediatryczne, wyposażone w symulatory (fantomy) dziecięce i symulator porodowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.