PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Śląsk, studia 2017/2018: Rekrutacja podsumowana. Które kierunki najpopularniejsze?

  • Autor: PAP/AT
  • 14 lip 2017 7:44

Prawo, psychologia, informatyka, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość oraz stomatologia i medycyna - wśród najpopularniejszych kierunków studiów na śląskich uczelniach.

Śląsk, studia 2017/2018: Rekrutacja podsumowana. Które kierunki najpopularniejsze?
Rekrutacja na studia: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny podsumowały I turę rekrutacji (fot.fotolia)
REKLAMA

• Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny - podsumowały pierwszą turę rekrutacji.

• Prawo, psychologia, informatyka, automatyka i robotyka, finanse i rachunkowość oraz stomatologia i medycyna - znalazły się wśród najpopularniejszych kierunków studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich w tym roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wyniki te pokazują, że podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów młodzież zachowuje się bardzo pragmatycznie - mówi dr. hab. Rafała Mustera

Największe uczelnie publiczne regionu - Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Śląski Uniwersytet Medyczny - podsumowały właśnie pierwszą turę rekrutacji.

Zdaniem dr. hab. Rafała Mustera z Uniwersytetu Śląskiego, wyniki te pokazują, że podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów młodzież zachowuje się bardzo pragmatycznie, często wybierając "pewniaki". "Widać, że w swoich wyborach kierują się tym, na jakie zawody jest zapotrzebowanie i gdzie w przyszłości łatwiej mogą znaleźć pracę. Oczywiście biorą też pod uwagę zarobki, kwestię prestiżu a nawet mody" - powiedział Muster, który m.in. bada rynek pracy.

Czytaj też: Jakie studia wybrać by mieć pracę?

Jednocześnie przypomniał, że obecne zapotrzebowanie na dany zawód nie oznacza, że za 3 lub 5 lat, gdy ci maturzyści skończą studia, dalej tak będzie. "Rynek pracy jest bardzo zmienny, ale są też pewne trendy makrospołeczne, na podstawie których można stwierdzić, jakie zawody w przyszłości z pewnością będą potrzebne. Przykładem może być rosnące zapotrzebowanie na lekarzy geriatrów w naszym starzejącym się społeczeństwie czy rozwój nowych technologii, tzw. high-tech i związane z tym zapotrzebowanie na informatyków" - wskazał. Powiedział też, że w Polsce brakuje dobrego systemu monitorowania rynku pracy ws. popytu na określone zawody.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Śląsk, studia 2017/2018: Rekrutacja podsumowana. Które kierunki najpopularniejsze?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ewelina 2018-02-10 14:45:40

    Ja zapisałam się na studia w Akademii Polonijnej. Korzystalam z wielu praktych w szpitalach i duzo mi to dalo, przynajmniej ogarnęłam praktyczne rzeczy, do cv mogę wpisać ukończenie praktyk, a pracodawcy cenia sobie udzial w takich praktykach.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA