Śląśk: Rolnicy mogą zdobyć nowy zawód - operatora koparki i kierowcy

Szkolenia dla rolników, które mają umożliwić im zdobycie nowych kwalifikacji oraz podjęcie pracy poza gospodarstwem rolniczym odbędą się w czterech powiatach woj. śląskiego. Rolnicy mogą zapisywać się na kursy operatora koparki i kierowcy samochodu ciężarowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Śląśk: Rolnicy mogą zdobyć nowy zawód - operatora koparki i kierowcy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

17 kwi 2013 12:25


W darmowych szkoleniach mogą wziąć udział rolnicy oraz członkowie ich rodzin z powiatów częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego, którzy prowadzą działalność rolniczą oraz są ubezpieczeni w KRUS-ie.

W ramach projektu unijnego "Nie tylko zboże zapełnia trzos - nowe kwalifikacje szansą podjęcia zatrudnienia w branży pozarolniczej" odbędą się szkolenia pozwalające zdobyć kwalifikacje kierowcy samochodu ciężarowego lub operatora koparko-ładowarki.

Szkolenie "Wykwalifikowany kierowca samochodu ciężarowego" (36 miejsc) obejmuje kurs prawa jazdy kat. C i szkolenie z języka angielskiego, które kończy się międzynarodowym egzaminem TOEiC sprawdzającym znajomość języka w środowisku pracy. Dodatkowo ci, którzy najszybciej uzyskają prawo jazdy, zostaną objęci podstawowym i specjalistycznym szkoleniem przygotowującym do przewozu materiałów niebezpiecznych.

Drugie szkolenie - "Wykwalifikowany operator koparko-ładowarki" (24 miejsca) obejmuje, podobnie jak pierwsze - kurs języka angielskiego zakończony egzaminem TOEiC. Uczestnik szkolenia dodatkowo weźmie udział w kursie organizacji, bezpieczeństwa i higieny pracy.

Oba szkolenia, przeznaczone łącznie dla 60 osób, kończą się egzaminem państwowym.

Zapisy na nie potrwają do 31 maja. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej organizatora szkoleń - Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnego "Prym" - www.cseprym.pl.

Zdaniem organizatorów projektu jego celem jest zachęcenie rolników do szukania innych źródeł dochodu, a ich domowników do aktywizacji zawodowej. Osoby, które ukończą szkolenia będą mogły np. podejmować pracę w firmach budowlanych, spedycyjnych, transportowych i logistycznych - w kraju i za granicą.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w wysokości ponad 570 tys. zł.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach 22 proc. bezrobotnych woj. śląskiego to mieszkańcy wsi. Największym bezrobociem dotknięte są powiaty północnej część województwa. W powiecie częstochowskim 85 proc. osób niemających pracy mieszka na wsi. Stopa bezrobocia w powiecie częstochowskim wynosi 21,6 proc. i jest najwyższa w województwie. W powiatach kłobuckim i myszkowskim sytuacja również jest trudna - w pierwszym z nich 77 proc. bezrobotnych to mieszkańcy wsi, w drugim wskaźnik ten wynosi prawie 50 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.