PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Śląsk musi powalczyć o młodych

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma problem z brakiem młodych ludzi, depopulacją i niską jakością kształcenia, co wyraźnie widać w rankingach. Druga największa aglomeracja w Polsce nie może sobie na to pozwolić, jeśli chce się rozwijać. Czym zainspirować młodych ludzi do wybierania Katowic i okolic i jak ich zatrzymać? Zapytaliśmy o to rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Roberta Tomanka.

Śląsk musi powalczyć o młodych
Ok. 10 tys. studentów będzie studiowało w ub. roku akademickim w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, którego rektorem jest Robert Tomanek (fot.:PTWP)
REKLAMA

W konkurencji z dużymi ośrodkami akademickimi, takim jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, Śląsk nie jest na straconej pozycji ale musi walczyć o studenta. Według ostatniego rankingu Fundacji Perspektywy, uczelnie działające w województwie śląskim nie wypadają najlepiej. Jednak jak podkreśla rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Robert Tomanek na tego typu rankingi należy patrzeć analizując kilka czynników.  

- Podam przykład innej uczelni, której nie ma w rankingu a ma wymiar światowy.  To są uczelni artystyczne, które na Śląsku działają. Jest AWF, który w rankingu Perspektyw znalazł się poza pierwszą 50., a jednocześnie jest najlepszą tego typu uczelnią w kraju. Ranking nie oddaje, tego że uczelnie mają profil bardzo szeroki, ale są tez takie które mają profil wąski – dostosowany do potrzeb studenta. Oczywiście analizujemy rankingi i wyciągamy wnioski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Edukacja, zarobki i odpowiednie warunki do życia to przepis na sukces - przekonuje rektor.

Niewątpliwie najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jest jednak przekonanie młodzieży do tego by swoją drogą życiową związała z konkretnym miejscem. Pierwszym krokiem jest zbudowanie dobrej sieci uczelni wyższych. Kolejnym stworzeniem miejscy pracy i infrastruktury towarzyszącej.

W promocję regionu i budowanie jego marki od lat włącza się Europejski Kongres Gospodarczy, który organizuje Grupa PTWP, wydawca PulsHR.pl. Jednym z elementów towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu były w tym roku dyskusje nad rolą i przyszłością tych, którzy dziś rozpoczynają dorosłe życie, a którzy za kilka lat podejmować będą strategiczne decyzje.

W ramach współpracy organizatorów kongresu z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach realizowano projekt „Liderzy przyszłości”. Ten pokazywać ma studentom jaką drogą podążać, by realizować się zawodowo.    

Przeczytaj: Ranking Perspektywy:Te uczelnie są najlepsze w Polsce

Tutaj kolejny wywiad z rektorem UE. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląsk musi powalczyć o młodych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA