Skąd wziąć kasę na studia MBA?

• Studia MBA to dla wielu spory wydatek, który jednak według samych absolwentów szybko się zwraca.
• Program Masters of Business Administration na znanej uczelni kosztuje przeciętnie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
• Pieniądze na sfinansowanie studiów podyplomowych można pozyskać z różnych źródeł, nie tylko własnego portfela.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Skąd wziąć kasę na studia MBA?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 kwi 2016 13:02


MBA to program skierowany do kadry menedżerskiej. Ze względu na swoją specyfikę,na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt programów dostosowanych do różnych potrzeb potencjalnych klientów. Zróżnicowanie ma też znaczący wpływ na cenę studiów. Rozpiętość jest dość szeroka, bo od kilkunastu do nawet 120 tys. zł.

Więcej zapłacimy za studia MBA w dużym mieście, czy prowadzone przez najlepszą kadrę wykładową. Najdroższe opcje to te, prowadzone w kooperacji z innym krajem, gdzie zajęcia lub cały semestr odbywają się zagranicą. Za wygórowaną ceną przemawiać w tym przypadku może zdobycie międzynarodowego doświadczenia, zapoznanie się ze specyfiką danej branży biznesu w innym kraju i podwójny dyplom, polskiej i partnerskiej uczelni.

Jak można sfinansować takie studia?

– Scenariusze są trzy: środki własne, pozyskane z dofinansowania np. z urzędu pracy lub od swojego pracodawcy – tłumaczy Zuzanna Broszczak, dyrektor Francuskiego Instytutu Zarządzania.

Jeśli nie dysponujemy środkami własnymi, na pierwszy rzut oka najwygodniejszą formą sfinansowania studiów MBA jest pozyskanie dofinansowania od pracodawcy. Jednak inwestycja ta z założenia musi się firmie zwrócić. W przypadku wielkich korporacji oznacza to zazwyczaj podpisanie tzw. „lojalki”, która będzie zobowiązywała menedżera do pozostania w firmie przez określony czas po zakończeniu programu studiów. Zazwyczaj chodzi tu o okres około 2 lat.

To rozwiązanie idealne dla tych osób, które rzeczywiście planują swój rozwój zawodowy w ramach struktury tej samej firmy. W praktyce często okazuje się jednak, że studia MBA to dla menadżerów moment przełomowy. Zdobywając nową wiedzę pragną pójść krok dalej, zmienić pracę, czy wręcz otworzyć własny biznes.

Dofinansowanie z urzędu

Wśród tych, którzy chcą dokonać w swoim życiu zawodowej rewolucji, popularnym, choć wymagającym sposobem pozyskania dofinansowania jest aplikacja w powiatowym urzędzie pracy. Granty na studia przydzielane są zarówno osobom już pracującym jak i tym, którzy poszukując nowego zatrudnienia chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

Podstawą do uzyskania dofinansowania jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z dokumentacją we właściwym dla siebie urzędzie pracy. Dofinansowania przydzielane są w określonych momentach, dlatego trzeba być czujnym i śledzić informacje publikowane na stronach urzędu. Pozyskanie takiego dofinansowania obliguje m.in. do zakończenia studiów. Przerwanie programu będzie się więc wiązało z obowiązkiem zwrotu kosztów.

– W tej chwili większość uczelni prowadzi program doradczy i pomaga swoim przyszłym studentom w pozyskaniu takiego dofinansowania – komentuje Zuzanna Broszczak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.