Siemens kieruje do studentek uczelni technicznych specjalny program mający na celu zwiększenie ich kompetencji cyfrowych w obszarze Przemysłu 4.0.
- Autor:Piotr Apanowicz
- •6 lut 2018 17:25

W ramach projektu "Inżynierki 4.0”, którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, przygotowane zostały warsztaty prowadzone przez ekspertów od technologii przemysłowej, finansów w przemyśle i komunikacji.
Program wpisuje się w działania Siemens mające na celu zwiększenie potencjału kobiet w branży technologicznej.
Siemens przekonuje, że współczesnego inżyniera charakteryzować będzie specyficzny zestaw umiejętności, łączący takie dziedziny jak mechatronika czy informatyka przy jednoczesnej zdolności do rozumienia całości procesów technologicznych, specyficznych dla poszczególnych branż produkcyjnych.
Czytaj też Siemens chce pomóc polskim fabrykom.
Grupą, która w opinii Siemensa zasługuje szczególnie na uwagę, zwłaszcza w kontekście niedoboru kadry inżynierskiej, są kobiety - studentki czyli przyszłe inżynierki. To właśnie do nich kierowany jest program szkoleniowy "Inżynierki 4.0".
- Siemens widzi potrzebę wsparcia przez firmy technologiczne kobiecych karier w zawodach inżynieryjnych. Polska gospodarka, podobnie jak gospodarka europejska coraz szybciej rozwija się technologicznie, co oznacza także większe zapotrzebowanie w zawodach związanych z produkcją i jej zapleczem inżynierskim. Studentki wyposażone w kompetencje w obszarze m.in. Przemysłu 4.0 łatwiej znajdą zatrudnienie i w lepszy sposób dostosują się do potrzeb rynku pracy - mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu branż przemysłowych w Siemensie.
Czytaj również Forum Odpowiedzialnego Biznesu ma nowego prezesa.
Z opracowanego przez Siemensa i Fundację Edukacyjną Perspektywy raportu wynika, że firmy powinny podjąć zdecydowanie więcej działań przyczyniających się do zwiększenia udziału kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami. Obecnie odsetek kobiet na kierunkach inżynieryjnych polskich uczelni sięga 37 proc. Jednak w firmach z sektora STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) zaledwie co piąty pracownik na stanowisku specjalistycznym to kobieta.


KOMENTARZE (0)