PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Senacka komisja poparła zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej

  • Autor: PAP/JP
  • 5 maj 2021 16:40

W środę senacka komisja nauki, edukacji i sportu przyjęła bez poprawek nowelizację zwiększającą rezerwę subwencji oświatowej i umożliwiającą szczepienia w aptekach.

Senacka komisja poparła zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej
Nowe przepisy zakładają zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 187 mln zł (fot. Fotolia)
REKLAMA
  • Nowe przepisy zakładają zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej o 187 mln zł, możliwość organizowania punktów szczepień w aptekach, a także zmianę przepisów o emeryturach górniczych.
  • Za przyjęciem nowelizacji ustawy covidowej głosowało czterech senatorów, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Stanowisko komisji nauki, edukacji i sportu podczas posiedzenia plenarnego Senatu ma przedstawiać Małgorzata Kopiczko (PiS).
  • Przewodniczący komisji Kazimierz Wiatr (PiS) zapowiedział, że nowelizacją ustawy zajmie się także senacka komisja zdrowia. Chodzi m.in. o wykraczające poza zakres pracy komisji nauki, edukacji i sportu przepisy o szczepieniach w aptekach.

Jedyną poprawkę złożył senator Bogdan Zdrojewski (KO). Wskazał on na potrzebę doprecyzowania przepisów o zwiększeniu subwencji oświatowej. Według Zdrojewskiego należałoby określić, że rezerwa subwencji oświatowej, zwiększona o 187 mln zł, zostałaby przeznaczona "na dodatkowe zajęcia wspomagające, które wyrównują różnice edukacyjne". Poprawka ta nie została jednak poddana głosowaniu.

Takiej zmianie sprzeciwiał się obecny na posiedzeniu wiceminister resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Podkreślał, że Senat powinien przyjąć nowelizację ustawy bez poprawek, aby uczniowie mogli skorzystać z dodatkowych zajęć jeszcze w tym roku szkolnym.

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm nowelizacją ustawy covidowej o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej. W uzasadnieniu do projektu noweli podano, że pieniądze te mają być przeznaczone na zapewnienie uczniom po powrocie do szkół wsparcia w postaci dodatkowych zajęć wspomagających utrwalenie wiadomości i umiejętności z wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, co pozwoli uzupełnić ewentualne braki w opanowaniu przez uczniów wymagań ustalonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Zajęcia mają być organizowane dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Zarówno ich organizacja, jak i udział w nich uczniów będzie dobrowolny, a szczegóły zajęć wspomagających mają się znaleźć w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Senacka komisja poparła zwiększenie rezerwy subwencji oświatowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA