PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Spór o normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Ich wdrożenie od 1 stycznia 2019 r. nierealne?

Wdrożenie od stycznia 2019 r. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych jest nierealne. Szpitale powiatowe przekonują, że tylu pielęgniarek nie ma na rynku pracy, a nawet gdyby były, to do wyjaśnienia pozostają jeszcze kwestie finansowe.  Pielęgniarki odpowiadają, że porozumienie z MZ dotyczące m.in. norm zobowiązuje, a sprawę trzeba przecież kiedyś załatwić.

Spór o normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Ich wdrożenie od 1 stycznia 2019 r.  nierealne?
Adobe Stock
REKLAMA

Jak przypomina portal RynekZdrowia.pl najważniejszymi punktami porozumienia podpisanego 9 lipca 2018 r. między Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych i Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych, a ministrem zdrowia i prezesem NFZ było włączenie dotychczasowych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, wprowadzenie porady pielęgniarskiej jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego przez NFZ oraz wprowadzenie od stycznia 2019 r. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Zgodnie z ustaleniami minimalny wskaźnik zatrudnienia miał wynosić 0,6 na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Jeśli chodzi o oddziały pediatryczne, równoważniki zatrudnienia na łóżko mają zostać podwyższone od 1 lipca 2019 r. do poziomu 0,8 w oddziałach zachowawczych oraz 0,9 w oddziałach zabiegowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

30 sierpnia Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oraz Związek Powiatów Polskich zaapelowały do ministra zdrowia o odroczenie wdrożenia norm do czasu wykształcenia nowych pielęgniarek argumentując, że tylu pielęgniarek, ile wymaga spełnienie norm zatrudnienia, w ogóle nie ma w systemie.

- Pracodawcy przekonują, że normy zatrudnienia nie są możliwe do wdrożenia, ponieważ na rynku pracy nie ma tylu pielęgniarek. Tymczasem departament analiz MZ oszacował, że zasoby kadrowe są, choć ich rozmieszczenie jest nierównomierne i mogą pojawiać się tzw. białe plamy - wskazuje Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Więcej o sprawie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Spór o normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Ich wdrożenie od 1 stycznia 2019 r. nierealne?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA