Polska Zielona Sieć rusza z kampanią zachęcającą licealistów i studentów do związania ścieżki kariery z ekologią. To branża, która już dostała wiatru w żagle. Nic nie zapowiada, by przestał on wiać.

- Raport Konfederacji Lewiatan prognozuje, że w Polsce do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy, w takich takich branżach jak OZE czy elektromobilność.
- Na rynku potrzeba zarówno twardych kompetencji takich jak przeprowadzenie termomodernizacji budynków, montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, ale także miękkich z zakresu prowadzenia badań, edukacji czy komunikacji proekologicznej.
- - Europejskie tendencje i wprowadzane polityki jasno pokazują, że już wkrótce w naszym kraju otworzy się olbrzymi rynek pracy dla zielonych kołnierzyków - przekonuje Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.
Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci podkreśla, że niebawem będziemy pilnie potrzebować specjalistów, którzy wesprą nas w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi. Do tego - jak wskazano w raporcie Person, Nesta i Oxfort Martin School - do 2030 roku 70 proc. zawodów będzie wykonywanych w inny sposób (Raport Future of Skills: Jobs in 2030).

Czytaj więcej
Strajk w Hollywood. Aktorzy nie chcą już tak pracować- Dużą rolę odegra w tym procesie faktor ekologiczny. Dla przykładu: nadal będziemy potrzebować urbanistów i architektów, ale w swojej pracy będą musieli kłaść dużo większy nacisk na odporność budynków na skutki zmiany klimatu - wyjaśnia Alicja Piekarz. - Czeka nas także boom na zielone startupy i usługi, które pomogą nam m.in. ograniczać ślad węglowy. Prostych i ekologicznych rozwiązań będą poszukiwać zarówno indywidualni konsumenci, jak i firmy, które będą rozliczane z tego, jakie działania przyjazne dla środowiska podejmują - podkreśla.
Do rozdania miliardy na zieloną zmianę rynku pracy


Słowa kluczowe
- edukacja
- Alicja Piekarz
- Polska Zielona Sieć
- rekrutacja
- studia
- ekologia
- zielone kołnierzyki
- kompetencje przyszłości
KOMENTARZE (0)