×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rynek potrzebuje zielonych kołnierzyków. Do 2030 powstanie 300 tys. miejsc pracy

  • KDS
  • 6 cze 2023 10:01

Polska Zielona Sieć rusza z kampanią zachęcającą licealistów i studentów do związania ścieżki kariery z ekologią. To branża, która już dostała wiatru w żagle. Nic nie zapowiada, by przestał on wiać.

Rynek potrzebuje zielonych kołnierzyków. Do 2030 powstanie 300 tys. miejsc pracy
Do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy dla osób posiadających zielone umiejętności (fot. Unsplash)
REKLAMA
  • Raport Konfederacji Lewiatan prognozuje, że w Polsce do 2030 roku ma powstać aż 300 tysięcy nowych miejsc pracy, w takich takich branżach jak OZE czy elektromobilność.
  • Na rynku potrzeba zarówno twardych kompetencji takich jak przeprowadzenie termomodernizacji budynków, montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, ale także miękkich z zakresu prowadzenia badań, edukacji czy komunikacji proekologicznej.
  • - Europejskie tendencje i wprowadzane polityki jasno pokazują, że już wkrótce w naszym kraju otworzy się olbrzymi rynek pracy dla zielonych kołnierzyków - przekonuje Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci.

Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci podkreśla, że niebawem będziemy pilnie potrzebować specjalistów, którzy wesprą nas w procesie przejścia na gospodarkę przyjazną klimatowi. Do tego - jak wskazano w raporcie Person, Nesta i Oxfort Martin School - do 2030 roku 70 proc. zawodów będzie wykonywanych w inny sposób (Raport Future of Skills: Jobs in 2030).

- Dużą rolę odegra w tym procesie faktor ekologiczny. Dla przykładu: nadal będziemy potrzebować urbanistów i architektów, ale w swojej pracy będą musieli kłaść dużo większy nacisk na odporność budynków na skutki zmiany klimatu - wyjaśnia Alicja Piekarz. - Czeka nas także boom na zielone startupy i usługi, które pomogą nam m.in. ograniczać ślad węglowy. Prostych i ekologicznych rozwiązań będą poszukiwać zarówno indywidualni konsumenci, jak i firmy, które będą rozliczane z tego, jakie działania przyjazne dla środowiska podejmują - podkreśla.

Do rozdania miliardy na zieloną zmianę rynku pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek potrzebuje zielonych kołnierzyków. Do 2030 powstanie 300 tys. miejsc pracy
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA