PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Ruszył Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

  • Autor: PAP/JP
  • 16 maj 2022 17:47

W Sierakowie koło Przasnysza (Mazowieckie) otwarto Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej. Placówka, która będzie prowadzić m.in. zaawansowane prace nad bezzałogowymi statkami powietrznymi, powstała dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

Ruszył Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej
Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej (fot. facebook.com/politechnika.warszawska)
REKLAMA
  • Placówka, jak wspomniano w informacji, "umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów".
  • Ogłaszając uruchomienie w Sierakowie pod Przasnyszem Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podkreśliła, iż uczelnia ta realizuje aż cztery projekty z obszaru infrastruktury badawczej, a łączne dofinansowanie przekracza 80 mln zł.
  • Uczelnia zwróciła uwagę, że "nowe laboratorium to pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów". Jak przekazano w komunikacie, na terenie placówki powstało również centrum obliczeniowe, a także system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne.

Informując w poniedziałek o uruchomieniu Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej w Sierakowie pod Przasnyszem, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych podkreśliła, że całkowita wartość tego projektu wyniosła ponad 33 mln 495 tys. zł, przy czym dofinansowanie ze środków unijnych to blisko 24 mln 656 tys. zł - uroczyste otwarcie placówki odbyło się 14 maja.

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych wyjaśniła, iż "w ramach projektu utworzono laboratoria i warsztaty skoncentrowane na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie". "Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej będzie pełnił niezwykle ważną rolę w certyfikacji, kształceniu i serwisowaniu lotniczym" - zaznaczono w informacji. Jak podkreślono, działalność placówki, "umożliwi prowadzenie zaawansowanych prac w obszarze bezzałogowych statków powietrznych, a także współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami poprzez wdrażanie nowoczesnych technologii".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, dzięki inwestycji "powiat przasnyski stanie się wyjątkowo atrakcyjnym obszarem dla firm produkujących podzespoły dla przemysłu lotniczego, co stanowi niezwykłą szansę dla rozwoju regionu". Placówka, jak wspomniano w informacji, "umożliwi firmom przeprowadzanie testów w profesjonalnym ośrodku lotniczym i pozyskanie specjalistów".

"Prace prowadzone w Ośrodku wpłyną także na rozwój krajowej nauki nad wykorzystaniem dronów dla precyzyjnego rolnictwa i leśnictwa" - oceniła Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszył Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA