PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rusza program, który ma wykształcić w uczniach postawę innowatora

Organizacja pozarządowa Centrum Edukacji  Obywatelskiej, która wygrała konkurs na operatora pilotażowego projektu „Szkoła dla Innowatora", 3 grudnia uruchomi nabór dla szkół, które chciałyby wziąć w nim udział. Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Rusza program, który ma wykształcić w uczniach postawę innowatora
Adobe Stock
REKLAMA

Celem konkursu jest wypracowanie i przetestowanie rozwiązań, które będą służyć „kształtowaniu i rozwijaniu kompetencji proinnowacyjnych w systemie oświaty oraz przygotowaniu rekomendacji w tym zakresie”.

Chodzi o zdobywanie kompetencji, jakich potrzebują pracownicy nowoczesnych firm, a które nazywane są „kompetencjami proinnowacyjnymi”. To zestaw umiejętności, postaw i zachowań sprzyjających powstawaniu, rozwojowi i weryfikacji innowacyjnych pomysłów oraz rozwiązań, w tym m.in. kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów, umiejętność uczenia się, zdolność do samodzielnego podejmowania decyzji, odwaga w podejmowaniu ryzyka, współdziałanie w grupie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pilotażowy projekt Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej będzie realizować przy pomocy konsorcjantów, którymi są: Fundacja Dobrej Edukacji oraz Stowarzyszenie Wolne Inicjatywy Społeczne z Radowa Małego. Podmiotami wspierającymi konsorcjum są: firma doradcza Deloitte oraz Fundacja Zwolnieni z Teorii.

W pierwszym etapie projektu zaplanowano opracowanie metod nauczania kompetencji proinnowacyjnych oraz materiałów dla uczniów i nauczycieli, w drugim - ich przetestowanie w wybranych szkołach.

Patrz też: Tauron stawia na innowacje, powołał radę naukową

Pilotaż zostanie przeprowadzony w klasach w 20 szkołach podstawowych, które zgłoszą chęć przystąpienia do tej inicjatywy. Pierwsze lekcje z wykorzystaniem nowo opracowanych rozwiązań odbędą się w roku szkolnym 2020/21 w siódmych klasach szkoły podstawowej.

Projekt będzie realizowany do sierpnia 2022 r. Jego budżet wynosi niespełna 10 mln zł i będzie finansowany ze środków UE z programu Inteligentny Rozwój.

Na podstawie zebranych doświadczeń i rezultatów pracy powstaną rekomendacje dla ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania. Będą one zawierały propozycje zmian systemowych dotyczących kształtowania kompetencji proinnowacyjnych oraz rekomendacje dla organów prowadzących szkoły.

Patrz też: Uniwersytet Śląski stworzy przestrzeń dla innowacyjnej przedsiębiorczości

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza program, który ma wykształcić w uczniach postawę innowatora

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA