PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rusza nowy kurs dla medyków z Ukrainy

  • Autor: PAP/KDS
  • 7 sty 2023 7:43

Organizacja ochrony zdrowia w Polsce, a więc m.in. funkcjonowanie lekarzy rodzinnych, opieki ambulatoryjnej i szpitalnictwa, finansowanie świadczeń, wystawianie e-zwolnień i e-recept – to tylko niektóre zagadnienia, jakie zostaną omówione na kursie, który dla medyków spoza Polski, głównie z Ukrainy.

Rusza nowy kurs dla medyków z Ukrainy
Centrum zidentyfikowało dwie kluczowe bariery, na jakie natrafiają medycy z Ukrainy. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Kurs od 9 stycznia uruchamia Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
  • Centrum zidentyfikowało dwie kluczowe bariery, na jakie natrafiają medycy z Ukrainy.
  • Pierwsza z nich to bariera językowa i nieznajomość polskiego, druga to bariera organizacyjna i niewiedza o działaniu systemu w Polsce, który jest inny niż ukraiński.

Prof. Mateusz Jankowski z Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, który koordynuje projekt akcentuje, że tematyka kursu jest szeroka i ujęta w sposób praktyczny, a łatwy dostęp do materiałów na platformie e-learningowej jest bezpłatny i możliwy przez 12 miesięcy.

"Po napaści Rosji na Ukrainę ponad 8 mln osób przekroczyło ukraińsko-polską granicę. Wśród nich znalazło się wielu pracowników medycznych. Aby stworzyć im możliwość zatrudnienia w Polsce, instytucje - wśród nich także CMKP - podjęły działania mające ułatwić im odnalezienie się na rynku pracy" - wskazał prof. Mateusz Jankowski.

Podał, że Centrum zidentyfikowało dwie kluczowe bariery, na jakie natrafiają medycy z Ukrainy. Pierwsza z nich to bariera językowa i nieznajomość polskiego, druga to bariera organizacyjna i niewiedza o działaniu systemu w Polsce, który jest inny niż ukraiński.

Czytaj więcej: Pomimo problemów pracodawcy na nich nie oszczędzają. Najlepsi zgarniają nawet 55 tys. miesięcznie

Dlatego też, jak kontynuował, jeszcze w marcu 2022 r., krótko po ataku Rosji na Ukrainę, CMKP wraz z Ministerstwem Zdrowia zorganizowało bezpłatne kursy językowe dla medyków, którzy przyjechali do Polski, by ci poznali m.in. specjalistyczne, medyczne słownictwo.

Prof. Jankowski poinformował, że kurs ten ukończyło dotąd 1461 osób - głównie lekarze, dentyści, ale także pielęgniarki i ratownicy medyczni.

Podkreślił, że na stronie CMKP przygotowano też dedykowany dla zawodów medycznych słowniczek polsko-ukraiński, w którym zawarto najważniejsze pojęcia.

Został on zamieszczony na platformie med-learning.cmkp.edu.pl. Kurs z listą słówek jest do pobrania w formie pdf wraz z ćwiczeniami utrwalającymi, które pomogą zapamiętać terminy medyczne oraz nauczyć się ich poprawnego zapisu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza nowy kurs dla medyków z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA