PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rusza intensywny kurs polskiego dla nauczycieli z Ukrainy

  • Autor: PAP/JP
  • 25 maj 2022 11:10

Na początku czerwca w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku rozpoczną się bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli. Kurs został przygotowany dla tych, którzy chcą pozostać na Pomorzu i pracować w swoim zawodzie w szkole lub w przedszkolu.

Rusza intensywny kurs polskiego dla nauczycieli z Ukrainy
W Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku rozpoczną się bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla ukraińskich nauczycieli (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Szefowa Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku Ewa Furche, cytowana w przesłanym komunikacie, podkreślała, że zainteresowanie kursem jest bardzo duże.

"Wielu ukraińskich nauczycieli, którzy uciekli przed wojną na Pomorze, przychodziło do nas i pytało o pracę i o naukę języka polskiego, stąd pomysł zorganizowania intensywnych kursów językowych" - tłumaczyła.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na spotkaniu informacyjne przyszło ponad 80 osób, a chęć wzięcia udziału w kursie zadeklarowało 140 osób.

"Zajęcia przygotowane zostały z myślą o nauczycielach z Ukrainy, którzy już pracują, np. w oddziałach przygotowawczych, a także o wszystkich tych, którzy - po nostryfikacji dyplomu - planują podjąć pracę w pomorskich szkołach i placówkach oświatowych na stanowisku nauczyciela" - wyjaśniała cytowana w komunikacie dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu urzędu marszałkowskiego Adam Krawiec.

Kurs obejmuje 390 godzin. Oprócz nauki języka polskiego jego uczestnicy zapoznają się z zasadami funkcjonowania edukacji w Polsce, z podstawami programowymi poszczególnych przedmiotów, z metodyką nauczania i z psychologią międzykulturową.

Większość zaplanowanych zajęć odbędzie się w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Organizatorzy poinformowali, że - w miarę możliwości lokalowych - zapewnią uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie i materiały dydaktyczne. Część zajęć planują również zrealizować w formie zdalnej.

Opiekę naukową nad realizacją zajęć w ramach kursu pełnić będzie specjalista z zakresu glottodydaktyki. Udział w kursie jest bezpłatny. Pieniądze na jego organizację - ok. 1 mln zł - przekaże samorząd województwa pomorskiego.

Marszałek województwa Mieczysław Struk, cytowany w komunikacie, wskazywał, że szybkie opanowanie języka polskiego otworzy ukraińskim nauczycielom drogę do pracy w pomorskich szkołach i przedszkolach.

"Ważne jest też to, że będą mogli wspierać dzieci i uczniów z Ukrainy w integracji w nowym środowisku" - zaznaczał Struk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rusza intensywny kurs polskiego dla nauczycieli z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA