Ruda Śląska: Urzędnicy z PUP organizują spotkanie na temat rynku pracy w Holandii

• Urzędnicy z PUP wespół z Ambasadą Królestwa Niderlandów oraz Fundacją La Strada urządzają spotkania infomacyjne na temat rynku pracy w Holandii.
• Udział w nich mogą wziąć bezrobotni, ale też eksperci i doradcy zajmujący się rynkiem zatrudnienia.
• Ambasada Królestwa Niderlandów uruchomiła portal informacyjny na temat holenderskiego rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ruda Śląska: Urzędnicy z PUP organizują spotkanie na temat rynku pracy w Holandii

PODZIEL SIĘ


Autor: MIW

13 paź 2016 11:01


Poszukujący pracy, ale także eksperci i doradcy zawodowi będą mogli wziąć udział w spotkaniach informacyjnych i szkoleniach dotyczących holenderskiego rynku pracy, które odbędą się 27-28 października w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rudzie Śląskiej.

- Dzięki współpracy, którą nawiązaliśmy z Ambasadą Królestwa Niderlandów oraz Fundacją La Strada, przybliżymy zasady panujące na holenderskim rynku pracy, zarówno doradcom zawodowym, jak i osobom zainteresowanym wyjazdem do Holandii w celach zarobkowych- mówi Iwona Woźniak-Bagińska, dyrektor rudzkiego PUP.

Pierwsze spotkanie, zaplanowane na 27 października (o godz. 10), przeznaczone jest dla ekspertów zajmujących się tematyką zatrudnienia. Spotkają się oni z przedstawicielem Ambasady Królestwa Niderlandów oraz Fundacji La Strada. Z kolei dzień później – 28 października - zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne dla osób bezrobotnych, zainteresowanych pracą w Holandii.

- Holenderski rynek pracy różni się od polskiego i warto dowiedzieć się o jego specyfice jeszcze przed wyjazdem – mówi Anna Jansen-Gronkowska, doradca ds. obsługi klienta i emigracji zarobkowej urzędu gminy Westland w Holandii.

- Ambasada Królestwa Niderlandów w Polsce jest jedyną placówką z krajów Unii Europejskiej, która postanowiła zadbać o polskiego pracownika jeszcze przed jego wyjazdem z kraju. W tym celu powstał specjalny portal internetowy oraz program informacyjny, a w nim cykl spotkań i szkoleń, które mają ułatwić Polakom odnalezienie się na holenderskim rynku pracy - mówi poseł Ewa Kołodziej, która od lat pracuje na rzecz relacji polsko-niderlandzkich w polskim parlamencie.

- Wszystkie wspólne działania nie są jednak zachętą do wyjazdu z Polski, mają jedynie służyć pomocą wszystkim tym, którzy podjęli już decyzję o wyjeździe zarobkowym do Holandii – dodaje.

Jak podkreślają przedstawiciele ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, uruchomiła ona portal informacyjny wHolandii.pl, który ma za zadanie poinformowanie Polaków, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu zarobkowego do Holandii. Zawiera on najważniejsze informacje na temat pracy i życia w Holandii, regulacji i procedur, a także adresy stron instytucji oferujących pomoc i wsparcie na miejscu. Znaleźć można tam kompleksową informację m.in. na temat pracodawców czy pośredników. Można też dowiedzieć się, czy rejestracja w kraju jest obowiązkowa, jak załatwić ubezpieczenie zdrowotne oraz czy każdy pracownik musi płacić podatki w Holandii.

Według danych GUS pod koniec ubiegłego roku w Holandii przebywało ponad 110 tysięcy Polaków. Więcej było tylko w Niemczech (655 tys.) i Wielkiej Brytanii (720 tys.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.