Rozwój szkół zawodowych i ochrona miejsc pracy to priorytety

Uczestnicy Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych przyjęli deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Podsumowali także prace nad nowelizacją ustawy o ochronie miejsc pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozwój szkół zawodowych i ochrona miejsc pracy to priorytety

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

11 gru 2014 10:35


Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę wypromowania modelu kształcenia zawodowego w Polsce i zwiększenia jego roli oraz atrakcyjności poprzez zrównoważony i nowoczesny rozwój. Kształcenie zawodowe powinno być skoordynowane z potrzebami poszczególnych sektorów gospodarki.

Czytaj też: Kluzik-Rostkowska: Szkolnictwo zawodowe ma sens tylko wtedy, gdy jest skorelowane z rynkiem pracy

Konieczna jest współpraca z pracodawcami już na etapie opiniowania kierunków rozwoju szkolnictwa zawodowego, a następnie samego procesu kształcenia.

- Szkolnictwo zawodowe jest dziś w Polsce niedocenione. Musimy wspierać proces doradztwa zawodowego, a przede wszystkim wzmocnić kompetencję doradców diagnostycznych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Podczas spotkania przyjęto deklarację współpracy w sprawie rozwoju kształcenia zawodowego. Prace dotyczyć będą jednolitego modelu kształcenia zawodowego, sposobu jego finansowania oraz promocji.

Dyskutowano także na temat aktualnego etapu prac nad nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Czytaj też: Męcina: 500 mln zł na ochronę miejsc pracy w związku z ograniczeniami w eksporcie

- Zmiany w ustawie są konieczne ze względu na pogorszenie koniunktury gospodarczej na krajowym i zagranicznych rynkach. Musimy wspierać zatrudnienie poprzez dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, gdzie pogorszyły się warunki prowadzenia ich działalności w związku z czasowym ograniczeniem wwozu produktów na terytoria innych krajów - powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.