Rozwój menedżera: Shadowing jest efektywny, a jednak niewiele osób po niego sięga. Dlaczego?

- Menedżerowie są odpowiedzialni za obszar zarządzania ludźmi – za to się im płaci. Shadowing ma za zadanie sprawdzić, czy to robią – wyjaśnia Waldemar Dziwniel, trener, executive coach, założyciel Fabryki Motywacji.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rozwój menedżera: Shadowing jest efektywny, a jednak niewiele osób po niego sięga. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

22 sty 2018 12:00


  • Shadowing, czyli współpraca z coachem-cieniem, dopiero raczkuje na polskim rynku pracy.
  • Jego celem jest rozwój kompetencji menedżerskich.
  • Całodniowa obserwacja kończy się sporządzeniem przez coacha raportu na temat pracy menedżera.

Rozwój zawodowy to jeden z najbardziej pożądanych przez menedżerów benefitów. Kierownicy rozumieją wartość szkoleń dla własnej skuteczności zawodowej, a także odczuwają potrzebę rozwoju w obszarze motywacji.

- Jeśli menedżer rozwija swoje umiejętności, rośnie jego wartość rynkowa. Gdy podejmie decyzję o zmianie pracy, nie będzie miał problemów ze znalezieniem nowego zajęcia. Jeśli z kolei stoi w miejscu i nie rozwija się, wtedy jego wartość nie tylko nie będzie wzrastać, może wręcz się obniżyć. Rozwój zawodowy ma również znaczny wpływ na poczucie własnej wartości – mówi Katarzyna Ratajczyk, członek zarządu Bigram.

Shadowing dla menedżerów

W ostatnich latach popularną formą rozwoju stał się coaching i mentoring. Ciekawą opcją jest również shadowing, który dopiero raczkuje na polskim rynku. Coach pełni rolę cienia (shadow-coacha) i towarzyszy menedżerowi podczas wykonywania codziennych obowiązków. Nie uczestniczy w jego pracy, ale obserwuje jego działania i zachowania. Dzięki temu może dokonać oceny jego kompetencji przywódczych i komunikacyjnych. Początkowo wszystko odbywa się w milczeniu, później jednak coach zadaje pytania, które są kluczowe dla rozwoju menedżera.

Czytaj też: Daniel Lewczuk rekrutuje prezesów i przyznaje: LinkedIn sporo pozmieniał na rynku

- Shadowing jest jedną z najbardziej efektywnych form rozwoju kompetencji menedżerów, ponieważ odbywa się w ich naturalnym środowisku pracy, a nie w sztucznej przestrzeni sali szkoleniowej. Dzięki temu uwzględniona zostaje specyfika branży i stanowiska menedżera – wyjaśnia Tomasz Kalawa, trener Prooptima, zajmujący się szkoleniami kadry zarządzającej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.