PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem. Polska dogoniła zachodnie kraje

  • Autor: aw/pap
  • 10 wrz 2019 14:32

W 2018 r. 44 proc. młodych dorosłych w Polsce zdobyło wyższe wykształcenie - to odsetek zbliżony do średniej państw OECD, wynika z raportu "Education at a glance 2019", który przedstawiono we wtorek w resorcie nauki. W 2008 r. ten odsetek w naszym kraju wynosił 32 proc.

Rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem. Polska dogoniła zachodnie kraje
fot.shutterstock
REKLAMA

Coroczny raport, zaprezentowany w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), dostarcza danych o strukturze, finansach i wynikach systemów edukacyjnych w państwach członkowskich i partnerskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Tegorocznym tematem przewodnim publikacji jest szkolnictwo wyższe.

"Jest to dla nas bardzo cenne źródło informacji - dla decydentów - w tworzeniu polityki opartej na faktach" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza. Dodał, że raport ten powstał we współpracy z trzema polskimi instytucjami: MNiSW, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Głównym Urzędem Statystycznym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ocenie zastępcy dyrektora departamentu Innowacji i Rozwoju w MNiSW Andrzeja Kurkiewicza, treść raportu potwierdza duży wzrost liczby osób, które mają wyższe wykształcenie w Polsce. "Pokazuje też, że znacznie więcej kobiet, niż mężczyzn podejmuje trud kształcenia na poziomie szkolnictwa wyższego" - dodał.

Z raportu wynika, że obecnie więcej młodych dorosłych (25-34 lata) w Polsce uzyskuje wyższe wykształcenie niż przed dekadą. Podczas gdy w 2008 r. 32 proc. młodych dorosłych uzyskało takie wykształcenie, 10 lat później ten odsetek wynosił 44 proc. i był zbliżony do średniej państw OECD, która wynosi - wynika z raportu.

"Bardzo dobrym rezultatem jest również to, że wzrasta nam liczba studentów cudzoziemców. Ten system się nam umiędzynarodawia" - podkreślił Kurkiewicz. Jak pokazuje raport, udział zagranicznych studentów w Polsce wynosił 4 proc. wśród wszystkich żaków w 2017 r. - to wzrost o 3 proc. względem 2010 r. Natomiast 2 proc. polskich studentów studiuje za granicą.

Zapytany, jaki wniosek w raporcie może zaniepokoić, Kurkiewicz wskazał na niski procentowo udział osób starszych z wyższym wykształceniem, które chcą podnosić swoje wykształcenie.

"Na te wyzwania odpowiadamy tworzeniem uniwersytetu drugiego, trzeciego wieku, wspieraniem kursów i kształcenia, ale jest to proces długofalowy" - zaznaczył.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie liczba osób z wyższym wykształceniem. Polska dogoniła zachodnie kraje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA