Rodzice na studiach, dziecko w żłobku przy uczelni. Taki program ma powstać

Rozwiązania, które sprawią, że studiowanie łatwiej będzie można łączyć z wychowywaniem dzieci, chce wypracować resort nauki z pomocą Niezależnego Zrzeszenia Studentów UW. Chodzi m.in. o zachęcanie uczelni do tworzenia żłobków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rodzice na studiach, dziecko w żłobku przy uczelni. Taki program ma powstać

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

14 paź 2014 8:36


O problemach, z jakimi borykają się studiujący rodzice, rozmawiali w ubiegłym tygodniu z minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leną Kolarską-Bobińską przedstawiciele Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prowadzą akcję Powst". Resort chce przychylić się do próśb studentów i wypracować rozwiązania przyjazne dla studiujących rodziców.

- Chcemy razem zidentyfikować problemy - sprawdzić, co utrudnia studentom opiekę nad dziećmi - powiedziała minister Kolarska-Bobińska. Dodała, że kiedy bariery zostaną już rozpoznane, resort spróbuje znaleźć rozwiązania, jak bariery te pokonać.

Czytaj też: Pracodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mam

Michał Moskal z NSZ UW wyraził nadzieję, że studenci i resort nauki wypracują program nastawiony na kompleksowe uregulowanie sytuacji studiujących rodziców.

- W programie tym chcemy wziąć pod uwagę różne problemy, z którymi zmagają się młodzi rodzice, m.in. nieprzyjazne regulaminy i programy studiów czy kwestię urlopów macierzyńskich - powiedział.

Poza tym, dzięki nowemu programowi MNiSW, uczelnie zyskać mają formalne podstawy, by tworzyć żłobki i kluby dziecięce i pozyskiwać środki na ich działanie.

- Chcemy, by studentki miały ułatwioną decyzję o zakładaniu rodziny - zaznaczył członek NZS UW. Wyjaśnił, że studentki często zdane są na korzystanie ze żłobków - nierzadko studiują i mieszkają poza miejscem zamieszkania, więc wsparcie rodziny w opiece nad dzieckiem jest ograniczone. Tymczasem zwykłe żłobki są nie tylko kosztowne, ale też mają ograniczoną dostępność.

Czytaj też: Żłobek rodzinny pomaga wrócić do pracy

Dlatego NZS UW zabiega o to, by żłobki powstawały także na uczelniach. Takie przyuczelniane ośrodki już w Polsce działają, ale nie ma ich jeszcze dużo - z danych NZS UW wynika, że na ponad 1,5 tys. żłobków i przedszkoli w Polsce jedynie 15 funkcjonuje - lub dopiero ma funkcjonować - na uczelniach wyższych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.