Roczna pauza od nauki pomocna w karierze

Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się idea rocznej przerwy w nauce, tak zwanego gap year, poświęconej na podróże, wolontariat, dodatkowe staże i praktyki lub po prostu znalezienie odpowiedzi na pytanie: „co tak naprawdę chcę robić w życiu?”.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Roczna pauza od nauki pomocna w karierze

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 kwi 2014 10:10


Gap year to scenariusz wybierany najczęściej po maturze, między licencjatem a studiami magisterskimi lub tuż po zakończeniu uniwersyteckiej drogi. Zdarza się również, że studenci decydują się na roczny urlop dziekański, by oderwać się od nauki i poszukać doświadczenia w innych dziedzinach.

- Powody, dla których młodzi ludzie decydują się na przerwę w edukacji są naprawdę różne i zależą od indywidualnych wyborów. Niektórzy zwyczajnie nie wiedzą co chcą robić w życiu i potrzebują przerwy, by zweryfikować swoje dotychczasowe wybory i zastanowić się nad tym, czym tak naprawdę chcą się zająć - tłumaczy Marcin Kotus z Feender.com.

- Poza tym wiele osób uznaje, że sucha teoria nie przedstawia dla nich wielkiej wartości. Chcą zdobywać praktyczne doświadczenie, by skonfrontować swoje wyobrażenia o pracy z rzeczywistością. Inni marzą o przygodzie życia i podróży dookoła świata - dodaje.

Osoby decydujące się na gap year zwykle nie traktują go jako rocznych wakacji wykorzystując ten czas na wiele sposobów. By zdobyć cenne doświadczenie zawodowe decydują się na podjęcie płatnych staży, praktyk czy nawet pracy. W ten sposób mogą podnieść swoje kwalifikacje i zyskać dodatkową pozycję w CV.

Zdarza się również, że studenci, czy uczniowie podejmują pracę dodatkową, która ma zapewnić im pieniądze na wymarzony kurs, płatne studia, czy możliwość zmiany miejsca zamieszkania.

Osoby, które mają na to środki i możliwości decydują się natomiast na podróże, bardzo często niskobudżetowe, które są świetnym sposobem na poznawanie innych kultur i podniesienie swoich kompetencji językowych.

- Ważne by wykorzystać gap year w sposób produktywny i rozwojowy. Zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności. Tym bardziej, że 85 proc. HR-owców uważa, że doświadczenie zawodowe jest warte więcej niż wiedza naukowa zdobyta w tym samym czasie, w tej samej dziedzinie. Tę przerwę w nauce można więc wykorzystać do zwiększenia swojej atrakcyjności na rynku pracy - twierdzi Kotus.

Według danych zebranych przez portal gapyear.com aż 63 proc. pracowników działów HR twierdzi, że rok poświęcony na wolontariat lub pracę w trakcie nauki sprawia, że dokumenty aplikacyjne kandydata są bardziej konkurencyjne od innych, którzy ten czas poświęcili tylko na edukację.

Programy wprowadzane w amerykańskich szkołach, zachęcające do przerw w nauce i podjęcia pracy również wskazują na to, że gap year może być dobrą decyzją. Nie należy zapominać jednak o tym, że roczna rezygnacja ze studiów niesie za sobą pewne zagrożenia.

- Jeśli gap year nie zostanie odpowiednio zaplanowany i wykorzystany, może się okazać, że straciliśmy rok - ostrzega Marcin Kotus.

Dlatego podejmując decyzję o przerwie w nauce warto wcześniej odpowiednio zaplanować ten czas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.