Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

Pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych robotników. Ministerstwo Gospodarki postanowiło rozwiązać problem i zreformować szkolnictwo zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Rewolucja w systemie oświaty. Szkoły zawodowe wracają do łask

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lip 2014 10:55


Jak informuje Bankier.pl, w 2001 r. w Polsce istniało 5,7 tys. średnich szkół zawodowych i 2,4 tys. zasadniczych szkół zawodowych. Natomiast w 2010 r. ich liczba znacznie zmalała. Tych pierwszych pozostało jedynie 5,6 tys., a zawodówek 1,7 tys.

Z kolei z raportu Fundacji Republikańskiej na temat szkolnictwa zawodowego i technicznego w Polsce wynika, że pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych robotników przemysłowych i rzemieślników, zwłaszcza w obszarze obróbki metali oraz mechanika maszyn i urządzeń.

Ministerstwo Gospodarki postanowiło pomóc rozwiązać problem. Chce dokonać zmian w szkolnictwie zawodowym poprzez odbudowanie systemu oświaty sprzed ponad 20 lat. Na ten cel ma przeznaczyć 200 mln zł. Będzie się również starać o pozyskanie dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej.

Podstawą w reformie ma być firma, która potrzebuje konkretnych pracowników - Na przykład potrzebuje ślusarza, spawacza, a może mechanika lub elektronika. I nie dzisiaj go potrzebuje, ale przewiduje, że jej rozwój będzie wymagał zatrudnienia ludzi w konkretnych zawodach już za kilka lat. Więc na potrzeby tej firmy należy stworzyć kadry, które będą niezbędne do jej funkcjonowania i dalszego rozwoju - mówi na portalu Bankier.pl Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

- Dodatkowo przyzakładowa szkoła zawodowa będzie precyzyjnie umiała wykształcić fachowców znających już od podstaw specyfikę tego przedsiębiorstwa, gdyż kadra zarządzająca firmy ma uczestniczyć w procesie edukacji, a młodzi adepci będą odbywali praktyki w zakładzie i na maszynach na których po ukończeniu szkoły będą pracować - podkreśla w rozmowie z Bankier.pl Antoniszyn-Klik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.