PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Resort sprawiedliwości podniesie opłaty za aplikacje prawne?

  • Justyna Sobolak
    JS
  • 25 wrz 2019 15:39

Adepci zawodów prawniczych nie muszą obawiać się podniesienia opłat za aplikacje. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na wniosek wiceministra Sebastiana Kalety, zmieni sposób ustalania opłat, tak aby kandydaci na adwokatów, radców prawnych i notariuszy nie zostali dotknięci podwyżką.

Resort sprawiedliwości podniesie opłaty za aplikacje prawne?
Obecny koszt, jaki musi ponieść aplikant, to około 5800 zł za rok (fot. shutterstock.com)
REKLAMA
  • Minister Ziobro przypomniał, że on osobiście oraz Prawo i Sprawiedliwość od lat działają na rzecz otwarcia zawodu prawniczego dla młodych ludzi.
  • Sytuacja finansowa młodych prawników na początku ich pracy i tak zwykle nie jest łatwa, stąd wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
  • Obecny koszt, jaki musi ponieść aplikant, to około 5800 zł za rok.

"Zdecydowałem, że podwyżki nie będzie, co groziło młodym prawnikom automatycznie, wraz ze wzrostem płacy minimalnej w kraju. Opłaty uiszczane przez nich pokrywają koszty ponoszone przez instytucje kształcące prawników, dlatego nie ma powodu, by dodatkowo obciążać młodych ludzi" - powiedział Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (25 września) konferencji prasowej. Podkreślił, że to wiceminister Sebastian Kaleta dopilnował, by szybko zostały przygotowane odpowiednie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym opłat za aplikacje.

Co roku kilka tysięcy młodych prawników zdaje egzaminy na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną. W 2018 roku prawie 3500 osób uzyskało pozytywny wynik z egzaminu i mogło rozpocząć naukę zawodu. W bieżącym roku do wrześniowych egzaminów zostało dopuszczonych łącznie 6630 osób. Ministerstwo Sprawiedliwości zadbało, by nie musiały się one obawiać podniesienia opłat za naukę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmiany na rzecz młodych

Minister Ziobro przypomniał, że on osobiście oraz Prawo i Sprawiedliwość od lat działają na rzecz otwarcia zawodu prawniczego dla młodych ludzi. "W 2005 roku, kiedy otworzyliśmy dostęp do zawodów prawniczych, wbrew wielu członkom zawodowych korporacji i części polityków, przeprowadziliśmy prawdziwą rewolucję" - przypomniał. "Skończyły się czasy, gdy dostęp np. do korporacji adwokackiej miały przede wszystkim osoby powiązane rodzinnie z tym środowiskiem".

"Ministerstwo Sprawiedliwości cały czas interesuje się sytuacją i pracą młodych prawników" - zapewnił wiceminister Sebastian Kaleta. "Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że po ponad 10 latach od otwarcia w Polsce dostępu do zawodów prawniczych Komisja bardzo pozytywnie ocenia te zmiany".

Opłaty na tym samym poziomie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort sprawiedliwości podniesie opłaty za aplikacje prawne?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA