×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reskilling i upskilling. Firmy muszą podnosić mobilność pracowników

Programy dotyczące „career mobility", czyli mobilności pracownika w ramach organizacji, mogą przynieść korzyści pod względem rozwoju firmy, zaangażowania pracowników, a co za tym idzie - także wyników finansowych.

Reskilling i upskilling. Firmy muszą podnosić mobilność pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Mniejsza stopa bezrobocia i niedobór talentów sprawiły, że samo ich rekrutowanie z zewnątrz nie daje już firmom możliwości pozyskiwania potrzebnych im kompetencji.
  • Aby dalej stymulować rozwój przedsiębiorstwa, firmy muszą w bardziej efektywny sposób wykorzystać potencjał obecnych pracowników.
  • Ponadto firmy muszą przygotować kadry na cyfryzację pracy, dlatego ważne jest, aby już teraz zadbały o reskilling (nabywanie nowych umiejętności, przebranżowienie) i upskilling (rozwój) kompetencji.

Ekonomiści od lat zwracają uwagę, iż postępująca automatyzacja i robotyzacja będą skutkowały likwidacją bądź redukcją coraz liczniejszych grup zawodów. Także politycy dostrzegają ten problem. Emmanuel Macron w czasie ostatniego Forum OECD jako dwa największe wyzwania współczesnego świata wymienił: zmiany klimatu i zmiany rynku pracy. Z drugiej strony organizacje mierzą się z niedoborami kadrowymi.

- Prognozy na najbliższe lata wskazują, iż zabraknie specjalistów IT. W efekcie już dziś rekrutacje są długotrwałe, a stanowiska często przez wiele miesięcy pozostają nieobsadzone. Od cyfryzacji pracy nie uciekniemy, trzeba za nią podążać, przygotowując się kadrowo. Dlatego właśnie już teraz warto zadbać o reskilling i upskilling kompetencji w firmach – mówi Izabela Strożek, senior consultant & executive coach w Lee Hecht Harrison DBM Polska.

Automatyzacja procesów sprawia, że pracownicy muszą się rozwijać i nabywać nowych umiejętności. Według badań Komisji Europejskiej, 51 proc. polskich firm przemysłowych ma trudności z obsadzeniem miejsc pracy. Reskilling i upskilling kompetencji pozwala wypełnić te luki kadrowe.

- Ważne jest, aby dobrze prognozować branże, które należą do schyłkowych i zapewnić pracownikom transfer do tych, które wykorzystują tendencję wzrostową – wykorzystać ich potencjał i umiejętności. Według Russel Reynolds Associates, upskilling stanie się bardzo ważny. Już teraz robotyzacja i automatyzacja grozi likwidacją 40 proc. zawodów, a do 2020 r. w samej Europie może zabraknąć 900 tys. specjalistów IT, do 2030 roku na całym świecie 375 mln osób będzie musiało się przebranżowić i zdobyć nowe umiejętności. Według danych Eurostatu, Polska pozostaje na końcu listy krajów, które rozwijają osoby dorosłe – komentuje Anna Wicha, dyrektor generalna Adecco Poland.

Korzyści dla pracodawcy i...

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reskilling i upskilling. Firmy muszą podnosić mobilność pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA