PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rektorzy: Finansowanie uczelni jest niewystarczające

Finansowanie uczelni w Polsce nie jest wystarczające – wynika z analizy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), przeprowadzonej wśród około 70 szkół wyższych. Wskazano, że o ponad miliard złotych zwiększą się w tym roku ich koszty utrzymania.

  • Autor: PAP/AKC
  • 22 lut 2022 19:31
Rektorzy: Finansowanie uczelni jest niewystarczające
Politechnika Śląska (fot. wikipedia.org/Konrad Kurzacz/Pimke)
REKLAMA
  • Na początku lutego 2022 r. KRASP skierowało do zrzeszonych uczelni prośbę o nadesłanie danych odnoszących się do możliwego wzrostu kosztów funkcjonowania uczelni.
  • "Niestety, dane, które zebraliśmy, wskazują, że budżety uczelni bardzo mocno ucierpią. Pogłębi to zapaść finansową w sektorze uczelni publicznych" - ocenił cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez KRASP rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur, inicjator analizy.
  • Wynika z niej, że szacunkowo o ponad miliard złotych zwiększą się w tym roku koszty utrzymania uczelni. Kwota ta dotyczy 74 uczelni uczestniczących w analizie.

Sprecyzowano, że suma zwiększonego obciążenia budżetów uczelni w 2022 r. z tytułu wzrostu cen energii wynosi 832,5 mln zł - w tym prąd: 453 mln zł (wartość dla 80 jednostek); gaz: 46 mln zł (wartość dla 70 jednostek); centralne ogrzewanie: 333,5 mln zł (wartość dla 77 jednostek).

"Można oszacować, że jest to podniesienie cen o ok. 80-85 proc. w stosunku do cen z roku 2021" - zauważono w analizie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pozostałe wzrosty dotyczą m.in. zwiększonych koszów wynagrodzeń z tytułu wzrostu płacy minimalnej. Zaznaczono, że wysokie wzrosty kosztów uczelnie notują w zakresie usług zewnętrznych - sprzątania i ochrony obiektów. Podano, że w 55 jednostkach wzrost kosztów usług sprzątania wynosi ponad 98 mln zł (ok. 1,82 mln zł średnio na uczelnię. W 75 jednostkach koszty ochrony obiektów wzrosną o ponad 106 mln zł (ok. 1,45 mln zł średnio na uczelnię).

Czytaj też: Na Kaszubach powstaje Uniwersytet Ludowy

Cytowany w komunikacie rektor Politechniki Śląskiej i przewodniczący KRASP prof. Arkadiusz Mężyk przyznał, że sytuacja finansowa szkół wyższych w Polsce w ostatnim czasie systematycznie się pogorsza. Jako podstawowe problemy wskazał: niedokończony proces zwiększania wynagrodzeń dla pracowników szkół wyższych, który dodatkowo potęgują inflacja i wzrost wynagrodzenia minimalnego, gwałtownie wzrastające koszty utrzymania infrastruktury, niezbilansowane, zwiększone wydatki uczelni na wynagrodzenia związane z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia pracownika, ale też zmniejszenie dystansu między wynagrodzeniem minimalnym a np. minimalną pensją asystenta.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rektorzy: Finansowanie uczelni jest niewystarczające

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA