PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rektor UW: Nawet jeden badacz może zmienić pozycję uczelni w rankingach

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lis 2019 19:08

Pozycja uczelni w międzynarodowych rankingach - np. w liście szanghajskiej - może się zmienić o kilkadziesiąt miejsc dzięki zaledwie jednemu badaczowi - mówi rektor Uniwersytetu Warszawskiego Marcin Pałys.

Rektor UW: Nawet jeden badacz może zmienić pozycję uczelni w rankingach
Adobe Stock
REKLAMA
  • W rankingu szanghajskim bardzo istotną rolę odgrywają m.in. pojedyncze osoby - nie tylko nobliści, ale i najczęściej cytowani naukowcy świata z danej uczelni - mówi rektor Marcin Pałys
  • Nagrody z literatury nie są brane pod uwagę w rankingach uczelni, bo mają trochę inny charakter. Liczą się tylko nagrody z fizyki, chemii, fizjologii i medycyny, ekonomii oraz nagrody Fieldsa przyznawane w matematyce - dodaje.
  • Bardzo poważną rolę w rankingach odgrywa jednak parametr jakim jest reputacja uczelni. Jest on mierzony dzięki ankietom rozsyłanym po świecie. Uniwersytety nawet bardzo dobre, ale o których mało się słyszy, słabo wypadają w tych w ankietach - zaznacza.

W ostatnim rankingu szanghajskim - wykazie najlepszych uczelni świata - Uniwersytet Warszawski spadł z 4. do 5. setki. Dlaczego?

Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego: W rankingu szanghajskim bardzo istotną rolę odgrywają m.in. pojedyncze osoby - nie tylko nobliści, ale i najczęściej cytowani naukowcy świata z danej uczelni (highly cited researchers). W poprzednich latach na takiej liście naukowców był matematyk z UW. To spowodowało przesunięcie się UW o kilkadziesiąt miejsc wyżej w rankingu szanghajskim. Ta lista najczęściej cytowanych osób świata zmienia się jednak dynamicznie, praktycznie co roku. W jej nowej wersji wspomnianego naukowca już nie było, więc pozycja UW spadła. Na liście pojawiła się natomiast osoba z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, co spowodowało poprawę pozycji UJ w rankingu.

Jeden naukowiec może się przyczynić aż do takiego przetasowania?

Tak. Nasze szacunki pokazują, że w tej sytuacji była to różnica aż 60-70 miejsc. Oczywiście uniwersytet prowadzi też ciągle inne działania na rzecz poprawy notowań rankingowych. Te inne działania dają jednak efekty znacznie wolniej, niż aktualna pozycja poszczególnych naukowców. Ale są też różne rankingi. W rankingu Times Higher Education nasze miejsce jest podobne, jak dotychczas.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W rankingach brani są pod uwagę nobliści, którzy ukończyli daną uczelnię. Literacka Nagroda dla Olgi Tokarczuk - absolwentki UW - chyba jednak w rankingach nie pomoże...

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rektor UW: Nawet jeden badacz może zmienić pozycję uczelni w rankingach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA