PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Rektor Politechniki Śląskiej komentuje awans do 10 uczelni badawczych

  • Autor: PAP/GP
  • 31 paź 2019 18:25

Status uczelni badawczej dla Politechniki Śląskiej w Gliwicach to zaszczyt, prestiż, ale też ogromny sukces całej aglomeracji górnośląskiej, bo pokazuje, że to obszar, gdzie rozwijają się nowe technologie - ocenił 31 października rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor Politechniki Śląskiej komentuje awans do 10 uczelni badawczych
Adobe Stock
REKLAMA

Listę 10 uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza" w środę przedstawiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nich znalazła się Politechnika Śląska - najstarsza uczelnia techniczna w regionie, która status uczelni badawczej zdobyła w jubileuszowym, 75. roku akademickim.

- To oczywiście wielki zaszczyt i prestiż, ale to też przede wszystkim wielki obowiązek dla nas, bo te środki są przyznane na lata 2020-2026, potem odbędzie się ponowna ocena jednostek- - powiedział prof. Mężyk podczas czwartkowej konferencji prasowej w Gliwicach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To ogromny sukces całej aglomeracji górnośląskiej, bo istnienie uczelni badawczej pokazuje, że jest to obszar, gdzie rozwijają się nowe technologie i badania naukowe - dodał.

Status uczelni badawczej oznacza dla niej zwiększone finansowanie - 10-procentowy wzrost subwencji i nieco inny sposób jej naliczania. Rektor Mężyk szacuje, że w przypadku Politechniki Śląskiej będzie to kilkadziesiąt mln zł.

Czytaj też: Średnie miasta kuźnią kadr sektora usług dla biznesu. Jest wsparcie

Zdaniem władz uczelni, na ten sukces złożyło się wiele czynników, wśród nich - dobrze przygotowany wniosek, oparty na przygotowanej wcześniej po konsultacjach z zagranicznymi ekspertami strategii uczelni. Kolejne atuty Politechniki Śląskiej to dobrze rozwinięta współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym, czy unikatowa formuła Szkoły Doktorskiej, stworzonej wspólnie z trzema instytutami Polskiej Akademii Nauk i Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach.

- Uczelnia dynamicznie się rozwija, w ostatnich latach zyskała bardzo dużo na rozpoznawalności. Podjęliśmy szereg działań, które wskrzesiły w pracownikach chęć mierzenia się z najlepszymi w kraju i na świecie, efekty tego widać z każdym rokiem. Tego typu program pozwala nam jeszcze wzmocnić inwestycje w ludzi, bo na to jest przede wszystkim nastawiony - powiedział prorektor ds. nauki i rozwoju prof. Marek Pawełczyk.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rektor Politechniki Śląskiej komentuje awans do 10 uczelni badawczych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA