×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rekrutacja na studia: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas przedstawiania założeń nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw., Ustawy 2.0. zapowiedział, że uczelnie będą mogły przeprowadzać egzaminy wstępne na studia. W procesie rekrutacji uczelnia będzie musiała uwzględniać także wynik matur.

Rekrutacja na studia: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Po reformie zmianie ma ulec system ewaluacji jednostek naukowych - powiedział Gowin.

• Uprawnienia do nadawania stopni naukowych w danej dyscyplinie będą zależne od jakości prowadzonych badań naukowych wyrażonej kategorią naukową - dodał.

• Zapowiedział też, że uczelnie będą przeprowadzać egzaminy wstępne na studia.

• W procesie rekrutacji będzie musiał być uwzględniany także wynik matur -  wyjaśnił.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie przedstawił założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw., Ustawy 2.0. Zapowiedział, że w nowej ustawie zmianie ulegnie system ewaluacji, czyli oceny jednostek naukowych.

Zmiana oceny jednostek naukowych

Jak wyjaśnił, punktem wyjścia do ewaluacji będzie wprowadzenie nowej klasyfikacji dyscyplin. W centralnie regulowanej klasyfikacji jest 8 obszarów wiedzy i 22 dziedziny, w ramach których wydzielono aż 102 dyscypliny. "Kompletnie nie służy to jakości badań naukowych" - mówił. "Uznałem, że rozwiązaniem optymalnym będzie przetransponowanie na polski grunt klasyfikacji OECD" - powiedział Gowin, choć - jak dodał - nie da się jej przenieść jeden do jednego.

Zaznaczył, że rodzimy system ewaluacji jednostek naukowych to dziś "biurokratyczne ćwiczenie, które zbyt rzadko wspiera prawdziwą doskonałość naukową". "Obecne zasady parametryzacji promują ilość kosztem jakości, wpychają polską naukę w chorobę punktozy. To jest coś, z czym absolutnie musimy zerwać" - podkreślił.

Czytaj też: Zmiany na uczelniach: Koniec zaocznych studiów, stypendia i dłuższy czas studiowania

Obecnie możliwość nadawania habilitacji mają np. jednostki z najniższą kategorią naukową C. "Chcę z tą sytuacją skończyć" - podkreślił minister Gowin. "Uważamy, że uprawnienia do nadawania stopni naukowych w danej dyscyplinie powinny być uzależnione nie od czynników ilościowych (...). Te uprawnienia muszą być zależne od jakości prowadzonych badań naukowych, jakości wyrażonej kategorią naukową" - zaznaczył.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekrutacja na studia: Uczelnie wprowadzą egzaminy wstępne

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA