PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rekrutacja na studia po nowemu? Nabór oparty o wyniki matury się nie sprawdza

– Wdrożenie zmian wynikających z Ustawy 2.0 jest dla uczelni sporym wyzwaniem. To szansa na rewolucję i te szkoły, które będą chciały, wykorzystają to – ocenia rektor warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej prof. Marek Rocki. Jak podkreśla, dla uczelni wyższych istotne jest dzisiaj także uwolnienie możliwości rekrutacyjnych tak, aby mogły rekrutować zgodnie ze swoim profilem kandydatów, którzy są dobrze przygotowani do studiów na danych kierunkach.

Rekrutacja na studia po nowemu? Nabór oparty o wyniki matury się nie sprawdza
fot.pixabay
REKLAMA
 • Uczelnie wyższe są w trakcie wdrażania zmian wynikających z tzw. Ustawy 2.0, czyli Konstytucji dla Nauki.
 • Ta obowiązuje od początku października ubiegłego roku, ale reforma jest rozłożona w czasie aż do 2021 roku, zmiany wchodzą w życie etapami.
 • W założeniu mają one przyznać środowisku akademickiemu większą autonomię. – To jest szansa na rewolucję i myślę, że ci, którzy będą chcieli ją wykorzystać, zrobią to – mówi prof. Marek Rocki.

– Praktycznie dla wszystkich polskich uczelni wyzwaniem jest głębokie wdrożenie zmian, które wynikają z ustawy 2.0. Wszystkie uczelnie musiały dostosować swoje statuty, zmieniły struktury organizacyjne, na pewno musiały też zmieniać programy kształcenia, co również wynika z ustawy 2.0. To jest istotna rewolucja, ale w przypadku SGH przeprowadziliśmy tę rewolucję już w 1990 roku, w związku z tym spokojnie oczekujemy na początek roku akademickiego – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Marek Rocki, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Nowe statuty i zasady przyznawania stypendiów

W tym roku najpoważniejszym zadaniem dla uczelni było opracowanie nowych statutów. Te mają być najważniejszym dokumentem regulującym działalność szkół wyższych i dokładnie określać ich strukturę wewnętrzną i organizacyjną. W ocenie resortu nauki, zmiany pobudzą też współpracę uczelni z otoczeniem biznesowym. Zwłaszcza że dopasowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy jest dziś jednym z większych wyzwań.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Dopasowujemy treść kierunków studiów do zmian na rynku pracy i zapotrzebowania pracodawców. Z tego powodu tak istotny jest Klub Partnerów Korporacyjnych SGH, który istnieje od 20 lat. Czerpiemy stamtąd opinie na temat naszych programów kształcenia. Dzięki temu doskonalimy je tak, aby nasi absolwenci byli dobrze wykształconymi, przedsiębiorczymi ludźmi, liderami swojego środowiska i przyczyniali się do postępu polskiej gospodarki – mówi prof. Marek Rocki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Rekrutacja na studia po nowemu? Nabór oparty o wyniki matury się nie sprawdza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • rew 2019-10-07 19:22:00

  Powrót egzaminów na studia to powrót korupcji. Pamiętam jeszcze te czasy.

 • Ada 2019-09-19 10:20:06

  ja wybieram się na Zarządzanie na WSEHu z elementami Business English - kierunek całkiem przyszłościowy

 • onlineekspertwsb 2019-09-16 18:50:51

  Witam! Osoby zainteresowane studiami I stopnia zapraszam do oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej. Szczegóły rekrutacji znaleźć można na naszej stronie internetowej wsb pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci Dodam, że zapisując się na studia do dziś 16 września do północy można zaoszczędzić 85 zł - wpisowe nie jest pobierane. Zapraszam! Pozdrawiam, Renata Mazur Online Ekspert WSB Studia I stopnia 

 • Matematyk 2019-09-15 09:10:32

  @Wykładowca: Nie, nie wszystko gra. Matura z matematyki sprawdza sprawność liczenia i umiejętność stosowania algorytmów. Nie sprawdza predyspozycji do studiowania matematyki.

 • Wykladowca 2019-09-15 08:59:28

  Ale to przecież od lat uczelnie ustalały rodzaje przedmiotów na podstawie których przyjmują na swoje kierunki. Wystarczyło wskazać miedzy innymi np. matematykę i wszystko gra. Nie trzeba kolejnej rewolucji i wywracania wszystkiego do góry nogami...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA